Pojišťovně UNIQA unikla data tisíců klientů

Na internetu se objevila citlivá data klientů pojišťovny UNIQA. Pojišťovna z toho podezírá počítačové piráty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice | Foto: Jan Rosenauer

Celkem unikla data více než 10 000 klientů pojišťovny. K dispozici jsou jejich údaje ze smluv - jména, adresy, rodná i telefonní čísla atd.

Jako první o tom informoval server Lupa.cz. Ten také ověřil, že údaje jsou autentické a opravdu patří lidem, kteří měli nebo mají s pojišťovnou UNIQA uzavřené cestovní pojištění.

Pojišťovna, která je jednou z našich největších, považuje situaci za vážnou, nicméně na svých stránkách o problému neinformuje. Číslo smlouvy ze seznamu v kombinaci s rodným číslem přitom umožňuje vstup do počítačového systému právě na webových stránkách pojišťovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Patrik Zandl mluvil o úniku dat z pojišťovny Uniqa v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Tam jsou pak k dispozici informace o smlouvě včetně citlivých údajů, které souvisejí s příslušnou pojistnou smlouvou a zaplacenou částkou.

UNIQA z úniku dat podezřívá hackery, věc však šetří policie. Chybu totiž mohl udělat i někdo z pojišťovny.

Patrik Zandl, šéfredaktor serveru Lupa.cz považuje za pravděpodobnější, že údaje z databáze někdo zcizil, než že by se dostaly ven chybou zaměstnanců. "Ta data jsou strukturovaná tak, že je někdo musel systematicky stahovat ze systému pojišťovny," řekl ve vysílání Radiožurnál.

Zcizení citlivých dat pro hackery představuje důkaz, že jsou schopni ´nabourat´ systém renomované instituce. "Zřejmě je to partička lidí, která si spíš zakládá na svém renomé odborníků, než na tom, že by ta data chtěla nějak zpeněžit," myslí si Zandl.

Hlavním akcionářem pojišťovny UNIQA je největší rakouská pojišťovací skupina UNIQA, která má na rakouském pojistném trhu více než pětinový podíl. Pojišťovna vznikla v roce 1993 jako Česko-rakouská pojišťovna, koncernový název převzala v polovině roku 2001.

Přečtěte si také:
ÚOOÚ: Ústav sbírá nezákonně citlivá data o pacientech
Úřad pro ochranu osobních údajů začne znovu prověřovat projekt Opencard
Po summitu EU - USA v Praze unikly osobní údaje politiků

Marika Táborská, Alžběta Havlová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme