Policie obvinila šéfa Tatry z úplatkářství, svědčí proti němu exministr Barták

Policisté obvinili šéfa české pobočky automobilky Tatra Ronalda Adamse z podplácení. Adams údajně nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Martinu Bartákovi úplatek za to, že úřad v budoucnu zadá Tatře další armádní zakázky. Barták tak bude hlavním svědkem proti Adamsovi. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf automobilky Tatra Ronald Adams | Zdroj: ČTK

Automobilka považuje stíhání za bezdůvodné a postup policie za „mimořádně podezřelý“. Podle mluvčího automobilky Vladimíra Bystrova je Adams předběžně zadržený a brněnský městský soud by měl ještě dnes rozhodnout, zda pošle Adamse do vazby. Všechna obvinění generální ředitel Tatrovky odmítá jako smyšlená.

„Neopírá se o nic jiného než o tvrzení Bartáka, jeho sekretářky a šéfa jeho kanceláře, kteří tvrdí, že k nabídce úplatku mělo dojít na nějakém setkání na veletrhu v Brně. K tomuto setkání podle pana Adamse vůbec nedošlo, protože na tom stánku, když tam byli, tam on vůbec nebyl,“ řekl Radiožurnálu Bystrov.

V kauze jde o dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun. Tatra nezvítězila ve výběrovém řízení, ale byla vybrána přímo s odůvodněním, že je potřeba podpořit český průmysl. Smlouvu podepsala Tatra s ministerstvem obrany v polovině prosince 2006, kdy ještě Martin Barták na ministerstvu nepůsobil.

Šéf Tatry prý Bartákovi mezi 5. a 7. květnem 2009 v Brně naznačil, že má speciální fondy na zařízení armádních zakázek.

Sám někdejší ministr obrany Barták je přitom také stíhán za korupci, jedním ze svědků v jeho případu je právě Američan Adams.

Barták jako náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové údajně žádal v roce 2008 ve Washingtonu miliony v souvislosti se zakázkou pro armádu na nákup vozů Tatra. Tvrdí to alespoň bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss a manažer Tatry Duncan Sellars.

Adams pak vypověděl, že mu „prostředník někoho vysoko postaveného“ tlumočil vzkaz z ministerstva, že pokud Tatra zaplatí pět milionů dolarů, nebude mít problémy.

Bývalý ministr Barták je kvůli tomu trestně stíhán spolu s majitelem zbrojařské firmy MPI Group Michalem Smržem. Policie je obvinila loni na podzim – Bartáka z korupce v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko, Smrže z podvodu.

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme