‚Nabídl 50 tisíc za 100 hlasů pro Babiše.‘ Policie prošetřuje oznámení o kupčení s hlasy ve Slaném

Policisté prošetřují oznámení o údajném kupčení s hlasy v jedné z ubytoven ve Slaném na Kladensku. Věc je zatím na začátku a je vedena proti neznámému pachateli, řekla v sobotu mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle serveru Romea.cz kdosi nabízel peníze za hlasy pro hnutí ANO. „Nabídl mi 50 tisíc odměnu, pokud bych zajistil 100 hlasů pro pana Babiše,“ řekl Radiožurnálu vedoucí ubytovny.

Slaný (Kladensko) (Aktualizováno: 15:10 9. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prošetřuje oznámení o údajném kupčení s hlasy na ubytovně ve Slaném

Podle serveru Romea.cz kdosi na ubytovně ve Slaném nabízel 1 000 korun za hlas pro hnutí ANO, policie ale zatím žádné konkrétní informace nepotvrdila | Foto: Artur Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

„Přijali jsme oznámení, které se týkalo možného podezření s kupčením s volebními hlasy na jedné z ubytoven ve Slaném. V daném případě jsme zahájili standardní šetření podle paragrafu 158 pro podezření z maření průběhu voleb. Věc je zatím na začátku a je to vedeno proti neznámému pachateli,“ uvedla Suchánková.

Před volební místností v Luhačovicích se tvořily fronty. ‚Jsme z Pekla a Českého ráje,‘ říkají sourozenci

Číst článek

Server Romea.cz informoval o tom, že lidem kdosi na ubytovně ve Slaném nabízel 1000 korun za hlas pro hnutí ANO, správci ubytovny měl nabízet 50 tisíc.

„Zazvonil pán, otevřela mu manželka a on jí řekl, že se mnou potřebuje něco probrat,“ řekl Radiožurnálu Andrej Himal, správce zmíněné ubytovny, jíž místní říkají Mexiko.

„Představil se jako Koky a zeptal se mě, jestli bych dokázal sehnat sto lidí. Řekl, že potřebuje hlasy a že by dal 100 tisíc pro ty lidi a 50 tisíc mně odměnu, pokud bych zajistil těch sto hlasů pro pana Babiše,“ pokračoval Himal.

Podle Himala za ním v pátek přišli muži hned dva. S jedním mluvil, druhý stál u branky do zahrady. Nabídku Himal podle svých slov okamžitě odmítl.

VIDEO: Komentáře i vstupy ze štábů stran a hnutí. Podívejte se co nabídlo volební studio Radiožurnálu

Číst článek

„Řekl jsem jim, že v žádném případě ne a že jestli potřebují pomoc v sociálních službách, že jim můžu pomoct, ale tohle ne a dal jsem jim vizitku. Ani jednoho jsem neznal, nikdy jsem je neviděl, pochybuju, že jsou ze Slaného. Pak oba odešli a už se neozvali,“ vylíčil Himal.

Důkazy ale Himal nemá. Nahrávku rozhovoru si nepořídil, žádný dokument v ruce nemá, ani informace o totožnosti údajného úplatkáře, které by mohly vyšetřovatele nasměrovat. Nabídku navíc vyslechl sám, beze svědků, u rozhovoru nebyla ani jeho manželka.

Muž podle Himala působil, že se v ubytovně dobře vyzná. Věděl, kdo je správcem a kde bydlí, šel rovnou za ním, nikoho z lidí v ubytovně se nevyptával, kde ho najde. Přesto se ukázalo, že úplně informovaný není, stovku hlasů totiž v ubytovně ani sehnat nemohl. „Žije tady asi čtyřicet lidí,“ řekl Himal.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom ve Středočeském kraji vůbec nekandiduje. „Tak mi to ale ten pán řekl,“ pokrčil Himal rameny. Trestní oznámení podal přímo Himal a policie už ho prověřuje.

Předseda místní organizace ANO Radek Vondráček vyloučil, že by údajné kupčení s hlasy organizovalo jeho hnutí.

„To je věc, která je podle mě úplně mimo běžné uvažování. My jsme to neorganizovali,“ řekl v sobotu. Zároveň vyslovil pochybnosti o tom, zda se událost stala tak, jak je popisována. „Myslím si, že to je kachna. My jsme to zažili už v roce 2014, kdy se něco takového objevilo v Trpoměchách a nepotvrdilo se to,“ podotkl Vondráček.

art, duch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme