Policie: Zloději nekradli spisy ke kauze Krejčíř na objednávku
Spisy k případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře pachatelé ukradli náhodou. Policisté vyloučili možnost, že by si krádež objednal sám Krejčíř. Dokumenty se ztratily minulý týden v Brně z auta ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Milana Horvátha.
Kufřík se spisy podle policie ukradli pětatřicetiletý muž se svojí třiadvacetiletou přítelkyní. Dokumenty se pokoušeli prodat redakcím médií a údajně kontaktovali také právní zástupce Radovana Krejčíře.
Pole brněnského policejního ředitele Jaroslava Vaňka ale pachatelé ani netušili, jaké dokumenty si odnášejí. "Nebylo v žádném případě úmyslem pachatelů, které jsme zjistili, odcizit nějaké dokumenty týkající se třeba pana Krejčíře. Byli to, když to řeknu vulgárně, obyčejní zloději, kteří něco ukradli a chtěli to zpeněžit," řekl Vaněk.
Dokumenty měl Horváth uložené v černém kufříku za sedadlem řidiče ve svém vozidle Škoda Octavia. Auto v úterý večer zaparkoval v brněnské Jaselské ulici a odešel domů. Později ohlásil, že auto někdo vykradl. Po necelých dvou policie pachatele dopadla a spisy, v nichž je údajně uvedeno, jak bude stát pokračovat při jednáních o vydání Krejčíře, zajistila.
Horváth uvedl, že auto bylo uzamčené, dvojice pachatelů tvrdí opak. Podle Vaňka mají sice muž a žena pestrou kriminální minulost, nikoliv však zkušenosti s vloupáním do vozidel. Na autě se nenašly ani stopy po násilí, které by potvrzovaly, že při otvírání auta museli zloději překonávat zámek. Spor rozhodne soudní znalec. "Do konce tohoto týdne bychom měli vědět, která z verzí je pravdivá," doplnil Vaněk.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká označila krádež spisů za Horváthovo zásadní pochybení. Je velmi pravděpodobné, že na něj podá k olomouckému vrchnímu soudu kárnou žalobu. Vesecká prověří i to, zda se Horváth špatným nakládáním se spisy nedopustil trestného činu.
Krejčíř je momentálně ve vazbě v jihoafrickém Johannesburgu. Tamní policie ho v dubnu zadržela poté, co přiletěl pod falešným jménem z Madagaskaru. Soud v JAR má 17. a 24. května rozhodovat o jeho případném propuštění z vazby na kauci. Před příletem do Johannesburgu pobýval Krejčíř na Seychelských ostrovech, kde se ukrýval před českou justicí. Již dříve si pro sebe a svoji rodinu koupil seychelské občanství.