Policisté obvinili z podvodů s evropskými dotacemi osm lidí

Ústecký státní zástupce Vladimír Jan převzal vyšetřovací spis v případu machinací s dotacemi v Regionálním operačním programu Severozápad. Kriminalisté ukončili vyšetřování a chtějí obžalovat osm lidí, včetně bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudy z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

„V této věci padla obvinění za zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropské unie a zneužití pravomoci úřední osoby,“ vysvětlil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

„Oproti stavu na začátku vyšetřování nedošlo k rozšíření trestního stíhání vůči dalším osobám a rovněž nedošlo ke změně právní kvalifikace tak, jak byla kvalifikována na začátku trestního stíhání policejním orgánem,“ uvedl státní zástupce Vladimír Jan.

O podání žaloby rozhodne do konce roku. Mezi obviněnými jsou i tři bývalí ředitelé Úřadu regionální rady ROP Severozápad Petr Vráblík, Pavel Markvart a Petr Kušnierz. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. Kušnierz si už odpykává pětiletý trest za přijímání úplatků.

Kvůli rozsáhlému policejnímu vyšetřování a podezření z machinací zastavila Evropská unie v roce 2012 proplácení dotací z ROP Severozápad. Program se podařilo obnovit letos v srpnu.

Karlovarský a Ústecký kraj totiž přistoupily na návrh ministerstva financí a souhlasily se zaplacením téměř miliardové korekce za chyby při rozdělování dotací.

Simona Bartošová, Pavla Firbacherová, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme