Politici ODS by mohli skončit v dozorčích radách dřív než v září, připustilo ministerstvo financí

Někteří politici by mohli přijít o své posty v dozorčích radách podniků se státní účastí dřív než v září. Připustilo to ministerstvo financí, konkrétnější ale být odmítlo. Ministr Jan Fischer se už také nechal slyšet, že chce s takzvanými placenými trafikami pro vysloužilé politiky skoncovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer přijíždí na jednání do Kramářovy vily

Jan Fischer přijíždí na jednání do Kramářovy vily | Foto: Filip Jandourek

Nová pravidla pro obsazování dozorčích rad firem se státní účastí plánuje Fischer sepsat do podzimu. Do řídících orgánů chce pouze odborníky a vysoce vzdělané úředníky.

Takové parametry podle něj nesplňuje ani exministr Alexandr Vondra ani bývalý poslanec Marek Šnajdr, kteří sedí v dozorčí radě Českého aeroholdingu a ČEPRA.

Fischer bude diskutovat i o budoucnosti Ivana Fuksy, který měl za složení poslaneckého mandátu dostat funkci v představenstvu Českého aeroholdingu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaných změnách v dozorčích radách informovala Martina Spěváčková

„To je trošku jiný případ i tím, že se nejedná o dozorčí radu. Je to člověk, který je místopředseda představenstva, kterého tam vyslalo usnesení vlády. Já chci samozřejmě debatovat s premiérem i s předsedou představenstva, jestli je takto vytvořená funkce efektivní,“ říká Fischer.

Ministrův záměr vysílat do dozorčích rad vybrané kvalifikované odborníky ostře zkritizoval jeho předchůdce v úřadu a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Termínem odborník je v Rusnokově vládě označován člověk, který byl před rokem 89 členem KSČ a po roce 89 ze strany vystoupil, oboje z kariéristických důvodů,“ nechal se slyšet Kalousek.

Personální změny už začaly

Během krátkého vládnutí Rusnokova kabinetu už k několika personálním změnám v orgánech podniků se státní účastí došlo. Řídící výbor Českých drah například vyměnil pět členů dozorčí rady podniku. Podle ministra dopravy Zdeňka Žáka byli političtí nominanti nahrazeni odborníky.

„Primární a jedinou motivací změn, ke kterým došlo, je mít v odborných pozicích odborníky,“ uvádí Žák.

Prověřit zasedaní dozorčích rad se teď chystá i ministerstvo zemědělství. Změnit pravidla pro jmenování vedení podniků se státní účastí se Jan Fischer pokoušel už jako premiér ve své úřednické vládě. Novelu ale jeho kabinet nedotáhl celým legislativním procesem.

U ledu skončila i obdobná norma z dílny koaličního kabinetu Petra Nečase. Ta narazila na řadu připomínek a ministři se k ní už nestihli vrátit. Po nastavení nových pravidel přitom dlouhodobě volají nevládní organizace.

Politici si v dozorčích radách mohou vydělat od desítky tisíc až po statisíce. Například Alexandr Vondra si přijde na šedesát tisíc korun měsíčně, ředitel dozorčí rady má přes sto tisíc korun. Platy se také liší podle typu podniku.

Martina Spěváčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme