Posádky českých letadel nejspíš budou muset mít od listopadu víza do Ruska

Od 1. listopadu pravděpodobně bude Rusko vyžadovat víza po pilotech a palubním personálu z jedenácti zemí Evropské unie včetně České republiky. Rusko má na to plné právo, vyjednalo si totiž výjimku z Chicagské letecké dohody, takže může vstupní víza po posádkách zahraničních letadel chtít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České aerolinie (ČSA) | Foto: Tomáš Adamec

České aerolinie vypravují z Čech do Ruska v průměru devět letů denně. Jak říká mluvčí ČSA Hana Hejsková, aerolinky jsou na tuto možnost připraveny:

„ČSA se budou řídit všemi nezbytnými pravidly, tak aby jejich provoz nebyl žádným způsobem narušen. Budeme dbát, abychom minimalizovali dopad jakýchkoli opatření na cestující,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od 1. listopadu nejspíš bude Rusko vyžadovat víza po palubním personálu z jedenácti zemí EU, včetně Česka. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Radiožurnálu Karolína Rezková

Podle informací ČRo většina českých posádek v Rusku ani neopustí letadlo, případně letištní budovu, takže je zjevné, že zařizování víz k několikanásobným vstupům na ruské území pro aerolinky znamená jen další náklady a administrativu navíc.

Problém už od loňského září řeší i české ministerstvo zahraničí. „Snažili jsme se, aby opatření mělo odkladný účinek, což se podařilo. Rusové garantovali, že budou nařízení aplikovat až poději. Nejdříve do listopadu 2011 a poté až do konce října 2012. Přesto se reálně stávalo, že na ruských letištích byla víza po českých posádkách vyžadována,“ řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Zároveň dodal, že Evropská unie teď vyjednává s Ruskou federací dohodu o vízech, která má problematiku posádek civilních letadel řešit celkově. Proto teď nemůže Česká republika vyjednávat o dvoustranné smlouvě.

Evropská unie bude podle Koláře české požadavky řešit v rámci tohoto velkého vyjednávání. Doplnil, že České aerolinie jsou s ruskými požadavky srozuměny.

„Naprostá většina jejich posádek už je vybavena standardními vízy. Ti, kterým víza docházejí, si žádají o nové. Samozřejmě nemohli čekat na výsledky jednání a ve kterém měsíci budou uzavřena, a zařídili se tak, aby do Ruska mohli létat i nadále,“ vysvětlil.

Rusko teď zřejmě využívá svou výjimku z Chicagské letecké dohody jako nátlakový nástroj, aby si vyjednalo lepší podmínky v dohodě o usnadnění vízového režimu s Evropskou unií.

bre, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme