Poslanci ODS zvolili předsedou svého klubu Zbyňka Stanjuru

Poslanecký klub ODS zvolil za svého předsedu dosavadního prvního místopředsedu Zbyňka Stanjuru. Poslanci ho zvolili v třetím kole tajné volby. Petr Tluchoř tak svůj mandát neobhájil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Stanjura (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Křeslo předsedy klubu se pod Tluchořem zakývalo v době vládní krize. Za tou viděl „tluchořovskou kliku“ v ODS i prezident Václav Klaus. Ozvala se i kritika z řad poslanců ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvolení Zbyňka Stanjury předsedou poslaneckého klubu ODS mluvil na Radiožurnálu jeho kolega Michal Doktor

Ještě před volbou se mluvilo o tom, že Tluchoř svůj mandát obhájí. Na jednání poslaneckého klubu ale vystoupil premiér Petr Nečas, který Tluchoře kritizoval a vyzval ho, aby nekandidoval.

V prvních dvou kolech volby se přesto utkali Tluchoř a jeho největší odpůrce Michal Doktor. Nikdo z nich ale nezvítězil.

Po dvou neúspěšných kolech Doktor kandidaturu vzdal a do boje nastoupili i místopředsedové parlamentní frakce. Jeden z nich - Zbyněk Stanjura nakonec zvítězil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné na Rádiu Česko byl nový šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura

Tluchoř tak zřejmě doplatil na aféry, které ho v poslední době provázely. Někteří jeho spolustraníci ho totiž kritizovali za jeho roli ve vládní krizi a vyčítali mu jeho údajně blízký vztah s bývalou členkou Věcí veřejných Kristýnou Kočí.

Stanjura má tmelit poslance

Předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a Věcí veřejných Petr Gazík a Karolína Peake se shodují v tom, že zvolení Zbyňka Stanjury do čela klubu ODS nečekali a že je to pro ně překvapivá informace. Bůíže volbu odmítají komentovat s tím, že je to vnitřní záležitost ODS.

Zvolení Stanjury naopak není překvapením pro jednoho z kandidátů Michala Doktora: „Zvolení Zbyňka Stanjury pro mne není překvapením. K této volbě jsem kolegu navrhl.“

Premiér Petr Nečas řekl, že Stanjuru považuje za kvalitního politika s dlouhodobou komunální praxí a věří, že bude stmelovat poslanecký klub strany.

Nečas také poděkoval Tluchořovi za jeho dosavadní práci.

„Hlavním úkolem nového předsedy a celého předsednictva je připravit se na příští měsíce, kdy přijdou do sněmovny rozhodující reformní zákony. Naším úkolem je získávat pro vládní návrhy podporu a prosazovat politiku ODS. Věřím, že v tom našem úsilí budeme úspěšní,“ uvedl po svém zvolení Stanjura.

Ondřej Černý, Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme