Potravinové banky letos zdvojnásobí množství skladovaného jídla. Zásoby ale stačit nebudou

Potravinové banky letos zdvojnásobí množství jídla, které přerozdělují potřebným, odhadla ve středu ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Letos by tak měly mít 4200 tun potravin, za tři čtvrtletí šlo o 3200 tun potravin. Loni banky rozdaly 2336 tun potravin: podpořily tak skoro 100 tisíc lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny v supermarketu.

Potravinové banky zvýší počet zásob. | Foto: pixabay.com

Od státu by podle vládou schválených dotačních programů měly banky v příštím roce dostat 55 milionů korun, zatím však jejich podpora není systémově vyřešena, dodala náměstkyně ministra zemědělství Viera Šedivá.

Probíhá další ročník Národní potravinové sbírky. Lidé můžou darovat potraviny na skoro 700 místech

Číst článek

Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Podle Láchové však ani přes nárůst nebude potravin pro potřebné dost.

Nedostatek financí

Láchová upozorňuje, že nejde pouze o podporu lidí, ale že se díky potravinovým bankám předchází i vzniku odpadů. Při likvidaci potravin, které se díky potravinovým bankám využijí, by se zaplatilo přes 33 milionů korun. Hodnota potravin samotných je pak podle ní kolem 231 milionů korun.

Do konce září letos darovalo Tesco 37 procent potravin z množství darovaného obchodními řetězci, následovalo Makro s 27 procenty, Ahold s 15 procenty, Kaufland s 12 procenty, Globus šest procent a všechny ostatní řetězce dohromady pět procent.

Podle Šedivé se ministerstvo zemědělství snaží najít konsensus s ministerstvem práce a sociálních věcí tak, aby byly potravinové banky financované jako sociální služby a měly stabilní přívod peněz. „Nedostatek finančních prostředků se tam velmi projevuje,“ dodala.

V příštím roce by mělo jít ze státních dotací na potravinové banky 55 milionů korun. Návrh již schválila vláda a dále jej bude projednávat Poslanecká sněmovna. Podle Šedivé se ale v horších letech, kdy bude mít ministerstvo méně peněz, program vypsat nemusí. Ministerstvo práce a sociálních věcí však podle ní vnímá potravinové banky jako distributora potravin, nikoliv jako sociální službu.

V Sapě veterinární správa objevila nelegální sklad se dvěma tunami ryb a mořských plodů

Číst článek

Méně, ale kvalitnější

Kromě řetězců darovali část potravin občané v podzimní Národní potravinové sbírce. Češi při ní letos darovali 321 tun zboží, z toho 41 tun drogerie. Je to o něco méně než loni, věnované potraviny ale byly podle organizátorů kvalitnější a s vyšší výživovou hodnotou.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank. V ČR je 15 takových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme