Povolení na výstavbu studny zdraží o 9700 korun. Za současnou sazbu si o něj lze zažádat do července

Povolení na výstavbu studny bude stát od začátku prázdnin deset tisíc korun namísto nynějších 300 korun. Podat žádost o stavební povolení s nižší sazbou lze do 30. června. Je k tomu ale potřeba předložit na úřad mimo jiné projektovou dokumentaci nebo posudky. Tam mohou nastat problémy, a proto se může vyplatit neotálet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studna

Povolení na výstavbu studny bude stát od začátku prázdnin deset tisíc korun namísto nynějších 300 korun | Zdroj: Profimedia

„Opravdu záleží na vytíženosti hydrogeologů, kteří musí dodat základní podklady. Zvýšil se zájem, ne ale extrémně. Největší zájem byl v suchých letech a kolem období covidu,“ říká Jaroslav Kopač, majitel jedné z firem, která studny vrtá.

Zjednodušení a zrychlení. Příští rok přinese novelu stavebního zákona, povolení bude vydané do měsíce

Číst článek

Povolení vydávají odbory životního prostředí. Ty se teď připravují na možný nápor zájemců na poslední chvíli.

Chystá se na to třeba i odbor na úřadě v Rokycanech. „Na našem úřadě jsme zatím větší počet žádostí nezaznamenali. Počítáme ale s tím, že se tak stane koncem nebo v průběhu června,“ popisuje referentka Eliška Procházková.

Vydání stavebního povolení pak po podání žádosti trvá dva až tři měsíce. Aby byl správní poplatek 300, a ne deset tisíc korun, stačí ale do konce června podat žádost.

Co přesně bude jinak?

,Když jsme začínali, vody bylo dost.‘ V Česku ubývá zájemců o studny, na vině je cena i veřejné vodovody

Číst článek

Podle nové podoby stavebního zákona se stavby budou dělit do čtyř kategorií, což má zjednodušit byrokracii. V některých případech, včetně studen, tak poplatky kvůli novému členění výrazně vzrostly.

Týká se to třeba i povolení na novou garáž, rodinný dům nebo chatu – ta od července vyjdou na pět tisíc místo nynějšího tisíce.

„Pokud se navýšení v praxi ukáže jako zásadní problém, nevylučujeme možnost, že například pro studny zavedeme zásadní kategorii s výrazně nižší sazbou,“ dodává mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Lucie Pávová, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme