Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí. Magistrát odhaduje, že za projekt zaplatí 14,5 milionu

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci Vítězného náměstí, která by na něm měla omezit provoz automobilů a tramvají.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný návrh na revitalizaci Vítězného náměstí.

Vítězný návrh na revitalizaci Vítězného náměstí. | Foto: Pavel Hnilička, Eva Macková, Josef Filip | Zdroj: IPR Praha

Podle dokumentu, který budou radní schvalovat, by nová silnice měla vést podél železniční trati za areálem kasáren Generála Píky a v Gymnasijní ulici vedle hotelu Diplomat by ústila na Evropskou ulici. Magistrát odhaduje, že za projekt stavby zaplatí 14,5 milionu korun.

Primátor Hřib: Varianta 5500 korun za roční jízdné není na stole, chceme levnější měsíční kupony

Číst článek

Praha nyní nechává zpracovat projekt přeměny Vítězného náměstí, na kterou dříve vypsala architektonickou soutěž. V té uspěla kancelář Pavel Hnilička Architekti. Projekt by měl být hotový v březnu příštího roku, celkové náklady na přeměnu náměstí jsou odhadovány na 500 milionů korun bez DPH.

Hlavní myšlenkou úprav je uvolnění středu náměstí odsunutím tramvaje a automobilového provozu tak, aby mohlo plnit funkci standardního náměstí. Radnice Prahy 6 již dříve omezení dopravy na frekventovaném náměstí podmiňovala právě stavbou obchvatu, a to i v souvislosti se zprovozněním tunelového komplexu Blanka, který do Prahy 6 přivedl další auta.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik ulic - Evropská, Československé armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Mělo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název Kulaťák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme