Přátelení soudců a advokátů na Facebooku české předpisy neřeší
Generace čerstvě vystudovaných právníků odrostla na sociálních sítích. Jako ostatní uživatelé například Facebooku si sdílejí a komentují fotografie a přátelí se s ostatními. Otázkou ale je, zda nemůže být tato digitální stopa problémem v jejich pozdějším profesním životě. Totiž - jak důvěryhodný bude soudce, který má na svém profilu fotografie z bouřlivého večírku s advokátem protistrany?
„Řešil jsem stížnost jedné strany, že byl soudce s advokátem viděn při společném hovoru v kavárně,“ popisuje svou zkušenost s mimopracovními kontakty soudců a advokátů předseda městského soudu v Praze Jan Sváček.
„Stížnost jsme tehdy vyhodnotili jako nedůvodnou, protože tomuto kontaktu, který má nějaké historické odůvodnění třeba z dob studií, nemůžeme bránit. Jiná by ale byla situace, kdyby k takovému kontaktu veřejně došlo například v předvečer sporu. Kdy by se soudce s advokátem utkali v jednací síni.“
Tento příklad z reálného života přitom je možné vztáhnout i na prostředí virtuální, prostředí internetu. Vždyť příspěvky na sociálních sítích bývají odrazem toho, co dotyčný uživatel skutečně dělá.
České předpisy případné přátelení soudců s advokáty na sociálních sítích neřeší
Zástupci různých právnických profesí, které se před soudem setkají proti sobě, spolu studovali, trávili spolu i volný čas a znají se. Regulovat proto jejich kontakty na internetu nepovažuje za rozumné ani advokátní komora, potvrzuje její mluvčí Iva Chaloupková.
„Striktně oddělit jednotlivé právnické profese do nějakých klecí a podle profesí je rozdělit do nějakých rezervací, to prostě není možné. Domníváme se, že všichni jsou to vzdělaní lidé a profesionálové a své vztahy udrží mimo profesní linii.“
Oproti například Spojeným státům, kde existují i pro chování advokátů na sociálních sítích přesná písemná pravidla, zůstává u nás na prvním místě apel na etiku a morálku právníků, že svých případných vazeb z minulosti nezneužijí.
V Americe omezují přátelství soudců na Facebooku přísná pravidla
Číst článek
„Soudce nežije ve skleněné kleci, soudce žije v reálném světě, stýká se s mnoha lidmi a musí mít dostatek sebevědomí, aby ho podobné kontakty neodchýlily od jeho nezávislého a nestranného rozhodnutí,“ dodává Jan Sváček.
Pokud by přeci jen měl pochybnost o tom, že rozhoduje nestranně a nezaujatě, potom předsedu soudu musí požádat, aby ho případu zbavil.