Před ústavní péčí by měla mít přednost péče domácí

Lidem využívajícím sociální služby má pomoci nový zákon. Upřednostnit by měl péči domácí před ústavní. Sociální služby v Česku se dosud řídí předlistopadovými zákony, které rozlišují jen ústavní a pečovatelskou službu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena na invalidním vozíku

Žena na invalidním vozíku | Foto: Jan Rosenauer

Pokud novou právní normu schválí Parlament a podepíše prezident, začne platit od 1. ledna 2007.

Dnes se k návrhu vyjádří ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach spolu s předsedou Národní rady zdravotně postižených Václavem Krásou. Podle něj má návrh zákona pro postižené mnoho výhod. Zároveň ale po nich také něco požaduje.

"Tito lidé budou mít svobodnou volbu zvolit si druh sociální služby, který potřebují k tomu, aby se jim snáze žilo a co nejvíce samostatně žilo. Samozřejmě to pro ně ale znamená, že oni se budou muset naučit chovat v těch smluvních vztazích. To znamená, budou si muset najít poskytovatele sociální služby. Domluvit s ním způsob úhrady a podobné záležitosti."

Václav Krása zároveň považuje změnu zákona z nezbytnou: "V oblasti sociálních služeb je velký problém, protože jsou pořád v systému, který tady byl před listopadem 1989. To znamená, že lidé se zdravotním postižením mají ze zákona nárok pouze na ústavní služby nebo služby pečovatelské."

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme