Nic se vracet nebude, říká premiér Babiš. Přečtěte si vládní dokument k možnému střetu zájmů

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo vládní dokument týkající se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli čerpání evropských dotací. Ve stanovisku se píše, že šéf kabinetu nemá na rozdělování peněz žádný vliv. Dokument opírající se o analýzu resortu dále uvádí, že svěřenský fond nemá právní subjektivitu a že „rozhodující úlohu ve vztahu ke správě majetku má svěřenský správce“.

Dokument Praha (Aktualizováno: 12:39 3. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Není zřejmé, z jakého důvodu by i na předsedu vlády mělo být nahlíženo jako na „osobu podílející se na plnění rozpočtu EU“, neboť předseda vlády (dříve v pozici ministra financí) o poskytnutí konkrétních dotacích nerozhoduje, ani se osobně nepodílí na jejich kontrole či auditu,“ uvádí vládní stanovisko.

Právní analýza Evropské komise není oficiální, vracení dotací Agrofertu teď nehrozí, řekla Schillerová

Číst článek

Materiál, jehož obsahem je i analýza nové evropské legislativy týkající se čerpání dotací, v pondělí na vládě předkládala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ta o posudek zažádala podle svých slov poté, co její resort obdržel dotaz od Evropské komise vyplývající z podnětu organizace Transparency International.

Klíčová role správce

Ze závěrů ministerstva spravedlnosti vyplývá, že klíčovou úlohu v případě svěřenského fondu plní jeho správce. V případě Babišových fondů je to předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. Dohled nad nimi pak vykonává tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova manželka Monika Babišová.

Celou analýzu ministerstva spravedlnosti si můžete přečíst zde:

„Jde-li o svěřenské fondy, tyto nelze chápat ani jako obchodní společnost, která má být příjemcem dotace nebo investiční pobídky podle zvláštních právních předpisů, ani jako ovládanou osobu ve smyslu § 4c zákona o střetu zájmů,“ píše se v analýze.

Jen jedno z právních stanovisek, říká k analýze Evropské komise o Babišovi šéf sněmovny Vondráček

Číst článek

Pokud by tedy mohl být uplatňován nějaký vliv, tak prostřednictvím správce, konstatuje dále dokument. „S ohledem na skutečnost, že svěřenský fond nemá právní subjektivitu a že rozhodující úlohu ve vztahu ke správě majetku ve svěřenském fondu má svěřenský správce, je možné vyvodit závěr, že rozhodující vliv by musel být uplatňován prostřednictvím svěřenského správce.“

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) tak uvedl, že svěřenský fond je jako záruka nestrannosti premiéra dostatečná. Babiš podle něj postupoval podle českého práva. 

„Otázka toho, kdo je beneficientem, není rozhodná,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Český zákon podle něho není v rozporu s evropským nařízením. Současně ale uvedl, že právníci nezkoumali evropské právo. „To není naše gesce, k tomu jsme se nevyjadřovali,“ řekl.

Babiš: Nemám střet zájmů

Střet zájmů opakovaně odmítá i sám Babiš. „Nemám střet zájmů, to vylučuji. A nic se nebude vracet,“ prohlásil v pondělí během tiskové konference. Zdůraznil, že žádné stanovisko Evropské komise vláda dosud nemá. 

Podle zprávy právní služby Evropské komise má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny letos.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme