Přes pražský Jelení příkop si už cestu nezkrátíte. Hrad kvůli bezpečnosti zavřel některé východy

Bezpečnostní opatření, která zavedl Pražský hrad, se nově nedotknou jen návštěvníků hradního areálu, ale také Pražanů, kteří si zvyklí zkracovat a zpříjemňovat cestu přes Jelení příkop. Hradní stráž totiž omezila počet přístupových míst. Park už tak není průchozí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jelení příkop byl dlouhé roky zavřený, přísně střežený a běžný občan do něj neměl přístup. 5. června 1999 byl ale na příkaz prezidenta Václava Havla otevřen veřejnosti. Lidé žijící v okolí Pražského hradu si rychle zvykli zkracovat si cestu právě tudy.

To už ale nově nepůjde. Kvůli bezpečnostním opatřením, která od loňského roku přijímá Hradní stráž, policie a Správa Pražského hradu, je omezen počet vstupů.

„Pro přístup mohou návštěvníci použít vstup z ulice U Brusnice, vstup ze zahrady Na baště, vstup z Prašného mostu, vstup z Královské zahrady 1 (Stájový dvůr) a vstup z Královské zahrady 2 (Fíkovna)," odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz Jiří Havel, tiskový mluvčí Hradní stráže. Informaci potvrdilo také Policejní prezidium.

Uzavřené jsou tak třeba lávky z Klárova nebo brána z ulice Na Opyši. Příkop už tak není průchozí po celé své délce. „Ze směru od Klárova a z ulice Na Opyši přístup není a pro letošní rok se jejich obnovení nepředpokládá," odpověděl náčelník oddělení zabezpečovacích služeb Hradní stráže Karel Vaško Marku Šálkovi, který na uzavírku upozornil na sociálních sítích.

To se obyvatelům žijícím v okolí Hradu nelíbí. „Nedá se z něj (z Jeleního příkopu) vyjít tam, kudy to šlo minulá léta, minulých 18 let," řekl Šálek. Podle něj je to jedna z nejkrásnějších tras v Praze a používali ji Pražané při svých každodenních cestách.

Bezpečnostní opatření, která přijímá Pražský hrad jako reakci na teroristické útoky po celém světě, jsou terčem časté kritiky. Do areálu Hradu je možné vstupovat pouze přes magnetické rámy umístěné u všech bran. Ty jsou samozřejmě střežené policií a příslušníky Hradní stráže. Kvůli tomu se před vstupem často tvoří dlouhé fronty.

Jelení příkop v Praze, pohled z Malostranské | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme