Prezident vetoval zákon o registrovaném partnerství

Prezident Václav Klaus odmítl podepsat zákon o registrovaném partnerství. Jak oznámil na mimořádné tiskové konferenci na Pražském hradě, normu vrací do Poslanecké sněmovny. Ke schválení předlohy bude nyní nutné získat souhlas alespoň 101 poslanců. Klaus své veto odůvodnil mimo jiné tím, že zákon "nepřípustně rozšířil regulaci mezilidských vztahů." Premiér Jiří Paroubek označil veto zákona o registrovaném partnerství za jednu z největších chyb prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Klaus považuje zákon za zásadní zásah do právní úpravy mezilidských a dokonce partnerských a intimních vztahů lidí. Připomněl, že ho v předchozím hlasování podpořilo jen 86 poslanců. Prezident proto chce, aby norma dostala stojedničkovou většinu.

"Ohrazuji se vůči jakýmkoliv spekulacím, že nepodporuji či bagatelizuji význam odstraňování diskriminace spojené se sexuální orientací lidí. Toto je politováníhodné nepochopení mých postojů a bohužel i samotného zákona a jeho obsahu, který není liberalizační normou, ale bezprecedentním rozšířením státní regulace mezilidských vztahů," řekl na tiskové konferenci Václav Klaus.

"V průběhu dnešního odpoledne zašlu předsedovi Poslanecké sněmovny své obšírné stanovisko, proč tak činím. V momentu, kdy bude předáno do Poslanecké sněmovny, bude předáno i médiím," popsal svůj následující postup prezident.

Až dosud prezident o svém postoji k zákonům informoval vždy jen přes mluvčího Hradu. Návrh zákona o registrovaném partnerství Václav Klaus opakovaně kritizoval a dostal se kvůli tomu i do sporu s premiérem Jiřím Paroubkem. Jedné ze spoluautorek návrhu zákona, Táně Fischerové z poslaneckého klubu US-DEU, se Klausova kritika předlohy nelíbí.

"Já musím říct jednu věc. Já mám trochu pochybnosti o postoji pana prezidenta, protože on není třetí komorou Parlamentu a podle mne Václav Havel vracel pouze velmi výjimečně zákony, které opravdu kolidovaly s ústavou, nebo z velmi vážných důvodů. Já se nedomnívám, že tento zákon mezi ně patří. Tam vlastně hraje roli prezidentova chuť nebo nechuť k celému tomuto problému a mně se zdá, že tady trochu překračuje svoje pravomoci," vyjádřila se Fischerová.

Proti Klausovu vetu se ostře ohradil Jiří Hromada z Gay iniciativy. Řekl, že jde o tragické rozhodnutí středověkého monarchy a ne prezidenta demokratického státu v jedenadvacátém století.

Premiér Jiří Paroubek považuje veto zákona o registrovaném partnerství za jednu z největších chyb prezidenta Václava Klause. Klaus by podle něj měl své veto používat s rozmyslem, což se podle premiéra v tomto případě nestalo. Paroubek zároveň uvedl, že zvolí "politické prostředky" k tomu, aby sněmovna veto přehlasovala. Už dříve však prezident premiérovi v odpovědi na jeho dopis připomněl, že právě jeho vláda tento poslanecký návrh neschválila, měla k němu množství faktických připomínek, z nichž ani jediná nebyla při projednávání v parlamentu akceptována.

Zákon, který prezident vetoval, upravuje vznik a konec partnerského svazku. Ten se má zapisovat do občanského průkazu, partneři by svazek uzavírali prohlášením před matričním úřadem. Zákon by jim měl zaručit mimo jiné nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a také šanci dědit podobně jako manželé. Předloha počítá i se vzájemnou vyživovací povinností a umožňuje výchovu dětí, ne však jejich adopci.

Sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství až na pátý pokus v prosinci loňského roku. Pro hlasovalo 86 ze 147 přítomných zákonodárců. Většina senátorů mu pak 26. ledna dala zelenou a předala jej do prezidentské kanceláře. Nyní se norma vrací zpět do Sněmovny. K jejímu schválení bude potřeba získat podporu 101 poslanců.

Podle průzkumů veřejného mínění nepodporuje zákon jen třetina občanů, téměř 70 procent je naopak pro.

Milan Kopp, Pavel Otto, Marie Matúšů, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme