Prezident Zeman se chce zapojit do jednání tripartity

Prezident Miloš Zeman by rád oživil dialog v rámci tripartity. Podle něj najdou často společnou řeč zaměstnanci a zaměstnavatelé, s kabinetem se ale dohodnout nedokážou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijjal radu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Jaroslav Zavadil (vpravo)

Prezident Miloš Zeman přijjal radu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Jaroslav Zavadil (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Prezident to řekl po setkání s třiceti předáky odborových svazů.

„Nabídl jsem, budu-li ovšem pozván, svoji účast na zasedání tripartity, protože jsem se v inauguračním projevu zavázal na zmírňování konfliktů a tenzí, které v naší společnosti existují, “ řekl Zeman, který současně připomněl, že vztahy odborů a vlády jsou dlouhodobě napjaté.

„Tripartita se původně nazývala Radou hospodářské a sociální dohody, ale pokud jsem správně informován, tak v posledních dobách k žádné takové dohodě, bohužel, nedochází,“ konstatoval Zeman.

Odboráři po schůzce s hlavou státu dali najevo, že už netrvají na zvýšení minimální mzdy o 1000 korun. Za dostačující označili nárůst o 500 korun. S tímto navýšením počítá i ministerstvo práce a sociálních věcí. Šéf odborů Jaroslav Zavadil proto ze schůzky s hlavou státu odcházel spokojený.

„Pro nás je jakékoli číslo alespoň určitým signálem, a tím neříkám, že jsme spokojeni, k tomu, že je potřeba s minimální mzdou něco udělat. Protože jestli se dneska minimální mzda odehrává v čísle, které je pod 20 procenty životního minima, tak to něco signalizuje. To není vůbec motivující,“ poznamenal Zavadil.

Odboráři se podle předáka největšího odborového svazu KOVO Josefa Středuly s hlavou státu shodli na tom, že situace v české ekonomice není dobrá a že je potřeba podpořit investice, které následně budou generovat další pracovní místa.

„A také se shodujeme v tom, že je nutno šetřit, ale je otázkou na jakých místech. A určitě těmi místy by nemělo být podle všeho školství, zejména technické, které může v dlouhodobé perspektivě přinést nová pracovní místa,“ dodal Středula.

Martin Drtina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme