Případ katarského prince prověří státní zastupitelství

Státní zastupitelství prověří postup ministra spravedlnosti v kauze katarského prince. Ministr prý nepostupoval správně, když nařídil propuštění cizince. Pavel Němec s tím nesouhlasí. V televizi Nova řekl, že státní zastupitelství hledá zástupné problémy. Mělo by se přiklonit k pondělnímu výroku Nejvyšší soudu, který Němcovo rozhodnutí uznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

"A nyní, když je tento základní argument vyvracen, tak nejvyšší státní zástupkyně hledá nějaké dodatečné a podružné vysvětlení," řekl ministr.

Do věci se chystá vložit premiér Jiří Paroubek, který míní ministra Němce a nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou vyzvat, aby zmírnili svůj spor. Němec tento týden vyzval nejvyšší státní zástupkyni k rezignaci, ale ta to odmítla. O jejím osudu rozhodne příští týden koaliční schůzka. Pro setrvání Benešové ve funkci se vyslovili lidovci a nepřímo ji podpořil i předseda ČSSD Stanislav Gross.

"Jedna věc je rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, zda ministr spravedlnosti má právo takové rozhodnutí učinit, a myslím si, že to rozhodnutí je nezpochybnitelné. Ale otázka spočívá v tom, jestli je to rozhodnutí věcně správné. S tím už mám daleko větší problémy. Společenská nebezpečnost této trestné činnosti byla poměrně velká. Rozhodně, kdybych byl v pozici ministra spravedlnosti, tak takto postupovat nebudu," upřesnil Gross.

Ministr spravedlnosti vyzval nejvyšší státní zástupkyni, aby zveřejnila svoji analýzu trestního práva Kataru. Podle ministerstva totiž dokument neodpovídá realitě, a právě na základě analýzy dala Benešová podle mluvčího ministerstva Dimuna pokyn policii, aby prověřila postup ministra Němce.

Ten totiž rozhodl o předání prince do Kataru. Soudy jeho rozhodnutí neakceptovaly a katarský princ Sání byl za sex s nezletilými nepravomocně odsouzen ke dvěma a půl rokům vězení. Ovšem v pondělí Nejvyšší soud ministrově stížnosti vyhověl a předal případ do Kataru.

Julie Rákosová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme