Případ katarského prince prověří státní zastupitelství

Státní zastupitelství prověří postup ministra spravedlnosti v kauze katarského prince. Ministr prý nepostupoval správně, když nařídil propuštění cizince. Pavel Němec s tím nesouhlasí. V televizi Nova řekl, že státní zastupitelství hledá zástupné problémy. Mělo by se přiklonit k pondělnímu výroku Nejvyšší soudu, který Němcovo rozhodnutí uznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

"A nyní, když je tento základní argument vyvracen, tak nejvyšší státní zástupkyně hledá nějaké dodatečné a podružné vysvětlení," řekl ministr.

Do věci se chystá vložit premiér Jiří Paroubek, který míní ministra Němce a nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou vyzvat, aby zmírnili svůj spor. Němec tento týden vyzval nejvyšší státní zástupkyni k rezignaci, ale ta to odmítla. O jejím osudu rozhodne příští týden koaliční schůzka. Pro setrvání Benešové ve funkci se vyslovili lidovci a nepřímo ji podpořil i předseda ČSSD Stanislav Gross.

"Jedna věc je rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, zda ministr spravedlnosti má právo takové rozhodnutí učinit, a myslím si, že to rozhodnutí je nezpochybnitelné. Ale otázka spočívá v tom, jestli je to rozhodnutí věcně správné. S tím už mám daleko větší problémy. Společenská nebezpečnost této trestné činnosti byla poměrně velká. Rozhodně, kdybych byl v pozici ministra spravedlnosti, tak takto postupovat nebudu," upřesnil Gross.

Ministr spravedlnosti vyzval nejvyšší státní zástupkyni, aby zveřejnila svoji analýzu trestního práva Kataru. Podle ministerstva totiž dokument neodpovídá realitě, a právě na základě analýzy dala Benešová podle mluvčího ministerstva Dimuna pokyn policii, aby prověřila postup ministra Němce.

Ten totiž rozhodl o předání prince do Kataru. Soudy jeho rozhodnutí neakceptovaly a katarský princ Sání byl za sex s nezletilými nepravomocně odsouzen ke dvěma a půl rokům vězení. Ovšem v pondělí Nejvyšší soud ministrově stížnosti vyhověl a předal případ do Kataru.

Julie Rákosová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme