Přívalové deště na Tachovsku si vyžádaly jednu oběť

Při včerejší průtrži mračen a krupobití v Černošíně na Tachovsku zemřela 75 letá žena. V silném dešti se podchladila poté, co ji automobil, stržený proudem vody, zatarasil cestu do domu. Meteorologové varovali, že intenzivní bouřky mohou přijít i v sobotu večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě v Černošíně byla situace nejhorší: prudký, až jeden metr hluboký proud jindy nevýznamného potoka se přehnal částí obce nazývanou Ostrovec. Přitom změnil koryto a cestou odnesl a částečně poškodil asi čtyři osobní automobily. Vrstva napadaných krup místy dosahovala až půl metru. Podobně byly postiženy i nedaleké Lažany, kde sesuv půdy uvěznil asi dvacítku lidí v chatové oblasti v Ošelínském údolí. Jedna žena tam utrpěla lehké zranění. Kromě aut srážková vlna poškodila několik plotů a zdí. Některé silnice jsou zaneseny kamením, trávou a hlínou z okolních polí. V důsledku přívalů vody došlo také k podemletí železniční trati mezi stanicemi Ošelín a Svojšín, kde byla až do ranních hodin přerušena doprava.

Dramatickou noc v osadě Ostrovec, kde došlo k tragickému úmrtí, Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu popsal velitel hasičského zásahu Jaroslav Klíma. Jak řekl, v důsledku přívalých dešťů provázených silným krupobitím se rozvodnil místní potůček, který je za normálních okolností půl metrů široký. V noci z pátku na sobotu však jeho šíře dosahovala podle něj až 70 metrů.

Podle informací plzeňského zpravodaje Českého rozhlasu Lubomíra Smatany zůstává v chatové osadě v oblasti Svojšína stále uvězněna dvacítka chatařů. Voda tam protrhla hráz rybníka a řeka Mže strhla dva mosty. Starosta vyhlásil pohotovost a společně s hasiči, silničáři a pracovníky vodáren vyrazil trosečníkům na pomoc. Postižení rekreanti jsou zdrceni škodami, které řádění živlů způsobilo.

O škodách způsobených vodou jednala v Tachově povodňová komise, složená ze zástupců policie, hasičů, okresního úřadu a údržby silnic. Jak nám řekl jeden z jejích členů Pavel Šrámek, největší škody vznikly na polích - jednak na porostech řepky a také odplavením ornice. Ztráty na majetku nejsou příliš velké.

Podle podvečerních zpráv meteorologů by silné bouřky mohly znovu udeřit ve večerních hodinách zejména v jižních Čechách, v západních oblastech Českomoravské vysočiny a v Jeseníkách. Měli by se na ně připravit hlavně lidé z okolí Českých Budějovic a Orlíku.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme