Proč inspekce zatýkala policisty: fingované partnerství, úniky z databází i vyhrožování vdově

  • Velký zátah, který v úterý rozjela Generální inspekce bezpečnostních sborů, spojuje šest menších skutků.
  • Inspekce obvinila současného a bývalého detektiva pražské kriminální policie a vrchní inspektorku dopravní policie.
  • Obvinění si vyslechl příslušník Národní centrály proti organizovanému zločinu a zaměstnanec advokátní kanceláře.
  • Podle inspekce zneužívali informace z policejních databází či nevybíravě tlačili na vdovu po zemřelém cizinci.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policejní inspekce v jedné z advokátních kanceláří

Zásah policejní inspekce v jedné z advokátních kanceláří | Zdroj: čt24

Žádné miliony, žádná známá jména, žádné ostře sledované aféry. Prvotní informace o úterní operaci Generální inspekce bezpečnostních sborů přitom naznačovaly, že v síti uvízla rozsáhlá a dobře organizovana skupina policistů a advokátů.

Zásah inspekce: detektivové si přišli pro pražského advokáta kvůli úniku policejních informací

Číst článek

Jenže usnesení o zahájení trestního stíhání, s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil, to naplňuje jen částečně. Ukazuje sice kooperaci několika pražských detektivů s advokáty, vyjmenované činy však počítají spíše s nižší trestní sazbou. Konkrétněji: pražský důstojník z odboru obecné kriminality Marek Matůška a jeho dnes již bývalý kolega David Vavruša měli dodávat - tedy alespoň podle textu obvinění - informace advokátní kanceláři Jiřího Bureše.

Protizákonné lustrace

Zatímco advokáti si obvinění nevyslechli, Matůška s Vavrušou inspekce stíhá. Oba údajně třikrát neoprávněně z policejních databází vytáhli informace o lidech a případech, s nimiž neměli nic společného. Matůšek například loni v červnu v informačním systému policie, v takzvané Kriminalisticky sledované události, prolustroval Oleksandra K.

"Věděl, že prováděná lustrace nijak nesouvisela s plněním jeho služebních povinností, byla provedena na popud některého z pracovníků kanceláře Jiřího Bureše a Miroslava Plevy, přičemž Pleva u soudu zastupuje protistranu lustrované osoby," uvádí policejní usnesení. Vavruša zase například loni v červnu lustroval advokátu Kolcunovou, v jejíž kanceláři pracuje jeho manželka. Tu policie také stíhá. 

Tlak na dědičku

Dvojice pražských detektivů se podle inspekce navíc dopustila zneužití pravomoci úřední osoby, když Burešovi pomáhala získat dům v pražských Bohnicích. Nemovitost po sobě zanechal muž, který předloni utonul ve Vltavě. Matůšek s Vavrušou jeho případ vyšetřovali.

Dům v pražských Bohnicích, na jehož dědičku údajně tlačil policista. | Zdroj: Google Maps

"V průběhu ledna či února 2016 informovali známého Jiřího Bureše a za účelem získání majetkového prospěchu se s ním dohodli na tom, že zkontaktují pozůstalou manželku a přesvědčí ji, aby se v dědickém řízení nechala zastupovat Burešem," uvádí obvinění.

Žena však dědictví nechtěla přijmout, protože o existenci domu až do smrti manžela netušila. Navíc zjistila, že je zatížen milionovým dluhem. Matůšek si proto podle obvinění vdovu loni v listopadu pozval do budovy pražské kriminální policie a tvrdě na ni tlačil.

'Jsou nebezpeční'

"Přesvědčoval ji, že je nezbytné, aby pozůstalost přijala, že to tak bude pro všechny nejjednodušší a skrytě jí vyhrožoval slovy, že lidé okolo domu v Bohnicích jsou nebezpeční," popisují vyšetřovatelé. Když žena i přes to odmítla, policista údajně zkoušel přesvědčit jejího syna. I v jeho případě neúspěšně.   

Další stíhaný delikt má o něco závažnější parametry: Matůšek společně s příslušníkem českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu si podle inspekce nechávali bez povolení soudu vyjet informace týkající se konkrétních telefonních čísel.

"Požádal od 22. 7. 2014 až 13. 1. 2016 nejméně ve čtyřech případech svého známého, spoluobviněného Šimona M. o poskytnutí údajů o uskutečněném telekomunikačním provozu, přičemž ani v jednom případě nedisponoval příkazem soudu," dává Matůškovi za vinu inspekce. Policista a další stíhaný Aleš P. se podle ní stejně zachoval nejméně jednou.

„Přesvědčoval ji, že je nezbytné, aby pozůstalost přijala, že to tak bude pro všechny nejjednodušší a skrytě ji vyhrožoval slovy, že to lidé okolo domu v Bohnicích jsou nebezpeční.“

Usnesení o zahájení trestního stíhání

'Obvinění není pravdivé'

Matůškův ani Vavrušův advokát nechtějí obvinění rozebírat. "Podali jsme stížnost, podle mého klienta se obvinění nezakládá na pravdě, jde o smyšlenou konstrukci," uvedl Matůškův obhájce Jiří Schüller. A sdílnější nebyl ani Vavrušův advokát Filip Svoboda. "K probíhajícímu řízení se nebudu vyjadřovat," sdělil pouze.

Advokát Bureš má od středy vypnutý telefon, jeho kolega Miroslav Pleva v úterý tvrdil, že má jednání. Pak již telefon nezvedal.   

Obvinění si vyslechla také vrchní inspektorka z dopravní policie Praha 4 Iva Stoklasová. Podle vyšetřovatelů si nechala slíbit 100 tisíc za fingovaný vztah s Rusem, který chtěl získat povolení k přechodnému pobytu v Česku. "Předstírala, že je družkou žadatele, a že s ním žije ve společné domácnosti. Za tuto službu jmenovaný žadatel uhradil leteckou cestu do Moskvy a zpět," píší detektivové.  

Akci podle nich organizoval Vavruša s manželkou, radil jim Burešův zaměstnanec a exúředník azylového odboru ministerstva vnitra Martin Maděra. Toho inspekce také stíhá. "Všichni obvinění tyto služby poskytovali za úplatu v dosud nezjištěné výši," píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání. Při tomto skutku podle něj jednali stíhaní aktéři jako organizovaná skupina. 

Krácení daní

Maděra se Stoklasovou a jejím expřítelem čelí trestnímu stíhání i kvůli krácení daní. Policistka s někdejším partnerem vlastnila rodinný dům za 2,7 milionu. Po rozchodu na ni bývalý přítel loni v říjnu dům přepsal darovací smlouvou.

"E-mailem se domluvili, že při jednání s finanční správou budou dál předstírat trvání partnerského svazku, aby se Stoklasová vyhnula platbě daně z příjmů v hodnotě 15 procent z ceny nemovitosti," konstatuje obvinění. Stoklasová tak údajně neodvedla daň 80 tisíc korun a právník Maděra se podle inspekce provinil tím, že darovací smlouvu sepsal.

Stoklasovou hájí advokát Jiří Slováček, stejně jako jeho kolegové však nic nechtěl komentovat. "Ten případ je živý a já nemám mandát od klientky se k tomu vyjadřovat ani komentovat, jestli je, nebo není mojí klientkou," odmítl. Nereagoval ani Maděrův obhájce Adam Kopecký. "Já to nemohu nijak komentovat, potřebuji to probrat s klientem a potom se budu moct vyjádřit," sdělil pouze.

Policejní inspekce rozdávala obvinění i kvůli falešným razítkům. | Foto: Comstock Images

V poslední větvi kauzy se Vavrušova manželka, Arménka Gagika T., a s ní Moldavanka Zinnaida M. zpovídají z toho, že zařídily Arménci Olegovi M. falešná razítka do pasu, aby nemusel opustit schengenský prostor. Za to podle vyšetřovatelů dostaly odměnu. Její výši ale nezjistili. Zatím.

Stíhaní policisté prozatím zůstávají ve službě, jejich nadřízení aktuálně vyhodnocují, jak moc je jejich případ vážný. "Nyní se musíme seznámit se spisem a potom rozhodneme," sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Zátah policejní inspekce zahájila v úterý brzo ráno, pokračovala i ve středu.

"Bylo zadrženo 16 podezřelých osob a provedeny téměř dvě desítky domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," oznámil Ivo Mitáček z kanceláře ředitele GIBS. Všechny obviněné stíhá na svobodě.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme