Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: bříza, dub, platan, buk, jasan, habr, vrba, řepka

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu pokračovala sezóna květu břízy, koncentrace tohoto alergenu se v ovzduší již ale od druhé poloviny týdne začala rychle snižovat. Sezónu břízy prodlužuje zkříženě reagující pyl dubu, který se naopak ve druhé polovině minulého týdne začal objevovat ve velkém množství. V městských parcích rozkvétají platany. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval v menším množství pyl téměř všech stromů, které kvetou během jarního období - buk, ořešák, málo alergizující ovocné stromy. Na stejné úrovni se držel pyl vrby, ubylo jasanu a habru. Z bylin rozkvétá řepka olejka.

Pro nejbližší období očekáváme stále vysokou koncentraci pylových alergenů v ovzduší. Pyl břízy bude dominantním alergenem už pouze ve vyšších polohách. Hojný bude stále pyl dubu, buku, jírovce a ořešáku, ve městech platanu. Začnou rozkvétat smrky a posléze i borovice. Pozvolna bude přibývat také pylu řepky olejky, její pyl ale špatně létá, takže může vyvolávat alergické potíže pouze v těsné blízkosti kvetoucích polí. Postupně bude klesat koncentrace pylu habru, jasanu a vrby. Začátek pylové sezóny trav očekáváme letos ve druhé dekádě května.

Pylové zpravodajství uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu přibližně od března do září každou středu v předpovědi počasí v Ranním Radiožurnálu v půl šesté a v půl deváté ráno.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme