Rath má pět kandidátů na šéfa VZP

Ministr zdravotnictví David Rath vytipoval pět lidí, kteří by mohli vést Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Nastoupit by mohli od začátku příštího roku po Jiřině Musílkové, která včera oznámila rezignaci k 1. lednu. Odchodem Musílkové by podle Ratha mohla skončit i nucená správa VZP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: ČTK

V úvahu podle Ratha připadají ředitel Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt, ředitelé pražské a karlovarské pobočky VZP Josef Čekal a Jan Christoph, současný nucený správce VZP Antonín Pečenka a ředitel Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví Ladislav Friedrich.

Jak ministr zdůraznil, všichni tito možní kandidáti mají za sebou dobrou a úspěšnou kariéru. Okruh ale není podle Ratha definitivní, může být i širší.

Když Rath nastoupil do čela ministerstva zdravotnictví, uvalil na VZP nucenou správu. Podle něj ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková řízení organizace nezvládala, a mohla tak za rostoucí schodek. Dluh VZP překročil již údajně 12 miliard korun. Musílková ale říkala, že nucená správa byla ve skutečnosti uvalena na její osobu.

Rath i premiér Jiří Paroubek ředitelku několikrát vyzvali, aby odstoupila. Musílková, která vedla pojišťovnu sedm let, v pátek oznámila, že rezignuje v lednu. Svůj krok zdůvodnila tlakem na sebe a své okolí. Podle Ratha by nucená správa VZP mohla skončit zároveň s odchodem odstupující ředitelky.

Dnes Rath uvedl, že jednotlivým stranickým klubům ve sněmovně nabídl, aby o kandidátech na nového šéfa VZP také uvažovaly. Záležitost probíral rovněž s premiérem Paroubkem. "Chtěl bych, aby to byl manažer, který má zkušenosti s řízením většího podniku, nejlépe ve zdravotnictví," řekl Rath.

VZP je nejstarší a největší zdravotní pojišťovna v Česku. Kritici jí dlouhodobě vyčítají špatnou organizační strukturu a nekvalitní práci managementu. Kritizují pojišťovnu za hospodaření. Vyčítají jí, že dost neusiluje o to, aby se zdravotníci chovali úsporně. O sesazení Musílkové z funkce se v minulosti snažilo několik ministrů zdravotnictví z řad ČSSD.

Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme