Reformu veřejných financí čeká ve sněmovně rozhodující hlasování
V Poslanecké sněmovně začala rozhodující schůze o osudu reformy veřejných financí. Vládním stranám by se mělo podařit balík reformních zákonů prosadit, byť se s konečnou platností budou muset obejít bez hlasu lidovce Ludvíka Hovorky. Přislíbenou totiž mají podporu dvou bývalých členů sociální demokracie Miloše Melčáka Michala Pohanky. Poslanci ČSSD se na protest proti vládnímu návrhu nezúčastní hlasování o jeho úpravách. Považují totiž reformu za neopravitelnou, a budou hlasovat pro její zamítnutí.
Balík reformních zákonů v dolní komoře podpoří všech 81 zákonodárců ODS. Po pondělním jednání výkonné rady občanských demokratů to oznámil premiér Mirek Topolánek.
Šéf ODS zopakoval, že výhrady některých občanských demokratů k současné podobě daňové části reformy odstraní budoucí novela v roce 2008, na základě aktuálního rozpočtového vývoje. Poslanec Vlastimil Tlustý, který byl nejhlasitějším kritikem vládního návrhu, řekl, že to považuje za vítězství zdravého rozumu.
"Já ten posun, ke kterému došlo, považuji za posun od pětky neboli nedostatečné na čtyři minus, to nechť ohodnotí každý sám. Ten posun mě stál mnoho energie, víc se prosadit nepodařilo a to, že nakonec se k tomu přihlásila celá koalice a dneska výslovně textem i vedení ODS, to je maximum, kterého bylo možné dosáhnout," uvedl Tlustý.
Po tomto výsledku jednání výkonné rady ODS je pravděpodobné, že koalice balík reformních zákonů prosadí. Jediným koaličním poslancem, který ruku pro návrh vlády nezvedne, tak nejspíš bude lidovec Ludvík Hovorka. Ten odmítá navrhované změny kvůli zavedení poplatků za zdravotnické služby a v dnešní rozpravě před hlasováním potvrdil, že návrh reformy veřejných financí nepodpoří.
Opozice chce reformu odmítnout. V případě, že sněmovnou projde, jsou ale sociální demokraté společně s odbory připraveni v nejbližších měsících připravit novely, kterými by upravili některé čerstvě zavedené novinky.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek dnes zopakoval, že pro jeho stranu je vládní návrh naprosto nepřijatelný. "Na jedné straně zde bude růst luxusu a demonstrativní spotřeby, který vyplyne z toho, že těm nejbohatším zůstane podstatnější část jejich příjmů, a na druhé straně dojde k posunu i té hranice chudoby, která je zatím v tuhle chvíli nejnižší v celé Evropě, pokud jde o Českou republiku."