Rekordní odškodné za nepovedený porod by mohli Vrázlerovi dostat do tří týdnů, míní právník

Po 5 letech soudních tahanic a právních bojů by se Vázlerovi mohli do několika týdnů dočkat rekordního odškodnění. 20 milionů korun dostanou od pražské vinohradské nemocnice za to, že se jim vinou nezkušeného lékaře narodil těžce postižený syn. Peníze jsou ale teď to poslední, na co rodiče myslí. Malý Vojta loni v říjnu zemřel a není den, kdy by si na něj nevzpomněli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nově zrekonstruované mělnické porodnici přivítali první novorozence | Foto: Jana Huzilová

Budou to tři měsíce od chvíle, kdy Vázlerovi přišli o jediného syna. Vojta zemřel náhle. „Tím, že to bylo nečekané, o to víc to bylo asi bolestnější. Nevím, jestli se časem něco zlepší, ale zatím Vojtíška máme stále před očima. Od října nebyl jediný den, kdy by manželka kvůli Vojtíškovi nebrečela.“

Pavel Vázler těžko hledá slova. O těžce postiženého chlapce se s manželkou starali pět let. Vojta od narození neslyšel, neviděl, nikdy se neusmál, nikdy nezaplakal. Reagoval jenom, když ho matka vzala do náručí nebo mu zavedla výživu sondou do žaludku.

Přehrát

00:00 / 00:00

20milionové odškodné za nepovedený porod by mohli Vrázlerovi dostat do tří týdnů. Téma natáčela reportérka Petra Benešová

Vojta se narodil vinou lékaře přidušený, s vážně poškozeným mozkem. Po pěti letech právních sporů se rodiče nakonec mimosoudně dohodli s pražskou vinohradskou nemocnicí na odškodnění zhruba dvacet milionů korun. Ty by měli dostat i v případě synovy smrti.

„S manželkou jsme společnými dědici majetku po Vojtíškovi. Peníze, které měl dostat, musí být převedeny do dědického podílu. Ty poslední kroky vypadají, že se to podaří,“ říká pan Vázler.

Vinohradská nemocnice už po smrti chlapce potvrdila, že dohoda na odškodnění platí. Další postup popsal právník rodiny Antonín Tunkl.

Vrázlerovi chtějí pomáhat podobným případům

„Městský soud v Praze usnesením rozhodl, že vlastně právní nástupci ve věci ochrany osobnosti jsou Eva a Pavel Vázlerovi. Jakmile bude usnesení pravomocné, vezmeme žalobu o ochranu osobnosti zpět a tím završíme veškeré naše povinnosti, které jsme měli v rámci dohody o narovnání.“

Právník doufá, že vše by mohlo být hotovo do čtrnácti dnů, nejdéle do tří týdnů. „Chápu, že soudy jsou zavaleny, ale toto je vcelku prosté a mělo by to být ukončeno co nejrychleji,“ předpokládá Tunkl.

Rodiče také zatím přemýšlejí, co s penězi, které chtěli původně použít na péči o Vojtu. Rádi by třeba v budoucnu pomohli v podobných případech rodinám, které se starají o těžce postižené děti. Například těm, které stejně jako Vázlerovi, vyhledali pomoc pečovatelů z organizací pro ranou péči.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme