Rodiče se mohou vzájemně pověřit zastupováním u lékaře

Tři reformní zdravotnické zákony, které vstupují v platnost, rozšiřují práva pacientů: budou moci nahlížet do zdravotnické dokumentace, pořizovat si z ní výpisy nebo konzultovat svůj stav i s druhým lékařem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve.

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve. | Foto: Filip Jandourek

Reforma také zavádí pokuty pro lékaře a nemocnice při jeho porušení, prodlužuje dobu dojezdu sanitek z 15 na 20 minut.

Soudy a nemocnice mají obavy z nařízení, že u dětí do 18 let nelze provést plánovaný výkon bez souhlasu obou rodičů. Případné spory bude muset řešit soud, který dítěti stanoví opatrovníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové legislativě ve zdravotnictví mluvil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek ve Světě o desáté

Náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek ve Světě o desáté poznamenal, že ustanovení se netýká akutní bezodkladné péče, kterou musejí zdravotnická zařízení poskytnout bez odkladu.

„Toto ustanovení se týká zdravotní péče, která může dlouhodobě svým způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav dítěte.“ Rodiče se mohou vzájemně pověřit zastupováním prostřednictvím plné moci.

„Někteří to vykládají, že jde o jakýkoli zákrok, V našem stanovisku je jasně uvedeno, že jde o ty zákony, které mohou dlouhodobě negativně ovlivnit zdravotní stav dítěte,“ vyvracel Plíšek obavy některých rodičů nebo právníků. „Je to kodexový zákon, nemůže upravovat každou životní situaci a každý konkrétní vztah pacienta a lékaře.“

Připomněl také, že pacienti si mohou své stížnosti uplatnit u dotyčného zdravotnického zařízení, zřizovatelů nemocnic, u zdravotní pojišťovny, lékařské komory, ministerstva zdravotnictví a i u soudů.

Zdravotnictví mění od dubna nové zákony, pacienti mají získat víc práv

Číst článek

„Možností, které pacient získává při uplatnění svých práv, je skutečně mnoho, a myslím, že mu dávají velké šance, jak se práva domoci,“ předpověděl náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek ve Světě o desáté.

Vypovězení

Pokud pacient nedodržuje léčbu, to znamená nechodí na kontroly nebo nebere léky, pak ho lékař může odmítnout. Zákon také zakazuje, aby lékaři zbytečně předepisovali antibiotika více, než je to nutné, důvodem je to aby pak lidé nebyli proti jejich účinkům odolní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová pravidla platná ve zdravotnictví od 1. dubna shrnula v Odpoledním Radiožurnálu Eva Rajlichová

Novinkou je i to, že dívky mezi 13. a 14. rokem mají očkování proti rakovině děložního čípku zdarma, rodiče za ní doteď platili asi šest tisíc korun.

Podívat se do zdravotnické dokumentace nebo si nechat udělat výpis by mělo být zcela běžné: Když to lékař nebo nemocnice neumožní, hrozí jim vysoká pokuta.

Lidé do reformy nevkládají velké naděje

Lidé, které oslovili odborníci z Českého zdravotnického fóra, většinou nepočítají s tím, že reforma systému zajistí kvalitnější lékařskou péči. Skeptické jsou dvě třetiny dotázaných.

Respondenti si většinou myslí, že principy zaváděných změn jsou správné, obávají se ale finančních dopadů. A pomalé je podle nich tempo realizace reformních opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

České zdravotnické fórum zjišťovalo, jak se na reformu zdravotnictví dívají lidé. Výsledky přiblížil výkonný ředitel fóra Michael Vích ve Stalo se dnes

„My jsme obecně předpokládali, že se přístup ke zdravotní péči v poslední době zlepšil, ale z tohoto výzkumného šetření nám naopak vyšlo, že pokud došlo k nějaké změně, tak ji respondenti pociťovali spíše negativně.“

„Je to možná způsobeno i situací, kdy se neustále mluví o optimalizaci sítě zdravotnických zařízení a občané mají možná trošku obavy z toho, že se omezí jejich přístup ke zdravotní péči, to znamená, že za ni budou jezdit dále, než by asi sami chtěli,“ poznamenal k výsledkům průzkumu výkonný ředitel Českého zdravotnického fóra Michael Vích.

Milan Kopp, Martina Mašková, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme