Rusnok rezignoval na poslanecký mandát

Sociální demokrat Jiří Rusnok odchází z Poslanecké sněmovny. Poté, co ho premiér Vladimír Špidla v březnu odvolal z vlády, se vzdal i poslaneckého mandátu. Rusnoka by měl nahradit Robin Böhnisch z královéhradecké kandidátky ČSSD. Řadovým členem ČSSD chce ale Rusnok zůstat - popřel tak dřívější spekulace, že by mohl přestoupit do ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Své rozhodnutí oznámil Jiří Rusnok předsedovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi. Radiožurnálu řekl, jaké důvody jej k tomuto kroku vedly. "Ten aktuálně nejzávažnější je skutečnost, že - jak se zdá - stal jsem se pro některé exponenty sociální demokracie příliš nepohodlnou osobou a jako bych bránil v úspěšné budovatelské éře naší současné vládní koalice, a to bych velice nerad. Já jsem se vždy držel kréda, že nikomu překážet nebudu. Nemíním být ani v této roli nějakým objektem her někoho jiného a jakýmsi fackovacím panákem, takže jsem se rozhodl, že bude lepší, když uvolním místo jiným."

Podle šéfa sociálnědemokratických poslanců Petra Ibla se početně na odchodu Rusnoka z klubu nic nemění. Názory některých sociálních demokratů, že Rusnok svou neúčastí při hlasování ve sněmovně způsobil starosti vládní koalici a že teď bude vše jasnější, ale Ibl jednoznačně nesdílí: "Myslím si, že stojedničková koalice je určité riziko a svalovat všechno jen na Jiřího Rusnoka asi není úplně férové. Možná může být jistota, že může být více loajální vůči klubu, ale jinak se nedomnívám, že by se nějakým způsobem měla ta situace radikálně změnit."

Špidla odvolal Rusnoka z postu ministra průmyslu a obchodu krátce poté, co sněmovna 11. března vyjádřila vládě podporu, když ji podpořilo všech 101 koaličních poslanců včetně Rusnoka. Oficiálním důvodem byla dlouhodobě špatná komunikace narušující chod celé vlády. Rusnok ale tvrdí, že musel odejít kvůli tomu, že v prezidentské volbě v závěru února nehlasoval pro kandidáta vládní koalice Jana Sokola, ale pro Václava Klause, kterého nominovala opoziční ODS.

Koncem března byl na sjezdu ČSSD jediným vyzyvatel Špidly v souboji o předsednické křeslo. Rusnoka podporovali především příznivci bývalého šéfa strany Zemana. Sociální demokraté však nakonec potvrdili v čele strany Špidlu, pro něhož hlasovalo 299 delegátů. Rusnok získal v tajné volbě 147 hlasů.

Rusnok chce nadále zůstat řadovým členem sociální demokracie. Popřel tak dřívější spekulace některých politiků, že by mohl přestoupit do ODS. "No to jsou naprosté spekulace. Já jsem jasně opakovaně řekl, že nepatřím k těm, kteří často převlékají své názorové kabáty a politické dresy, takže nikam přestupovat nebudu samozřejmě," řekl Rusnok s tím, že se nyní chce věnovat svému občanskému povolání - bude se živit jako ekonom.

Jiří Rusnok se narodil 16. října 1960 v Ostravě. Po studiu na Národohospodářské fakultě VŠE pracoval ve státní plánovací komisi. Na federálním ministerstvu pro strategické plánování působil později jako vedoucí oddělení sociální strategie a krátce pracoval i na federálním ministerstvu práce a sociálních věcí. Do roku 1989 byl kandidátem na členství v KSČ.

V letech 1992 až 1998 působil jako poradce a vedoucí sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. Od srpna 1998 zastával funkci náměstka ministra práce a sociálních věcí, kterým byl v té době právě Špidla. V dubnu 2001 se stal ministrem financí a loni v červenci ministrem průmyslu a obchodu.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme