Schůze k rozpuštění sněmovny bude příští pátek, uvedla Němcová

Mimořádná schůze k rozpuštění Poslanecké sněmovny bude příští pátek 16. srpna ve 14 hodin. Řekla to předsedkyně dolní komory Parlamentu Miroslava Němcová. O svolání schůze požádaly společně čtyři parlamentní strany - sociální demokracie, TOP 09, komunisté a Věci veřejné. K jejich žádosti se připojilo 126 poslanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná schůze Sněmovny měla 17. července v Praze na programu hlasování o svém rozpuštění.

Mimořádná schůze Sněmovny měla 17. července v Praze na programu hlasování o svém rozpuštění. | Zdroj: ČTK

Stalo se tak poté, co takzvaná úřednická vláda Jiřího Rusnoka včera ve sněmovně nezískala důvěru.

Podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky proto není na co čekat. „Cílem sociální demokracie je, abychom neprodlužovali stávající období nejistoty,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném rozpuštění sněmovny mluvili na Radiožurnálu místopředseda Strany Práv Občanů - Zemanovců Vladimír Kruliš a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Politici tak hledají cestu, jak dojít k předčasným volbám. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale varuje, aby to nebylo moc brzy. Poslanci by prý měli ještě stihnout projednat důležité zákony tak, aby je schválil i Senát.

To je důvod, proč nebude pro rychlý konec sněmovny hlasovat ODS.

„Já si myslím, že to nebudeme podporovat. Osobně nevidím žádný důvod, proč bych urychleně přiváděl komunisty k moci,“ poznamenal poslanec Zbyňek Stanjura. Pokud ale občanské demokraty ostatní strany přehlasují, bude na tahu prezident.

Rozpuštění sněmovny je možné schválit nejméně třípětinovou většinou všech poslanců, tedy 120 hlasy. Pokud by poslanci rozpuštění schválili, musel by krok ještě potvrdit prezident, na což mu zákon nestanovuje žádnou lhůtu. Do 60 dnů od rozpuštění by pak musel vyhlásit nové volby. Neodkladná „zákonná opatření“ by mohl vydávat senát na návrh vlády, nově zvolená sněmovna by je poté musela potvrdit.

„Časový rozdíl mezi okamžikem, kdy sněmovna přijme usnesení, a okamžikem, kdy prezident vydá rozhodnutí, nemůže být počítán na týdny, ale maximálně na týden,“ vysvětlil Rychetský v České televizi.

Také šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík doufá, že prezident nebude nic protahovat. „Protože v takovém případě by volby vyšly na konec listopadu a prosinec a prezident by ohrozil přijetí státního rozpočtu vládou na další rok,“ podotkl.

Na potvrzení rozpuštění dolní komory Parlamentu totiž zákon prezidentovi nestanovuje žádnou lhůtu. Zeman navíc ještě před tím, než o rozpuštění sněmovny rozhodne, bude jednat se zástupci politických stran.

Rozpuštění sněmovny podle politologů posílí moc senátu a prezidenta

Číst článek

Do 60 dnů od rozpuštění by pak musel vyhlásit nové volby. Lidé by tak hlasovali v půlce října. Podle ministra financí Jana Fischera budou volby stát asi miliardu korun. Sociální demokracie, Ano 2011 Andreje Babiše a Suverenita Jany Bobošíkové už ohlásily v Praze první mítinky.

Politické strany začínají plánovat financování kampaní pro případ předčasných voleb

Číst článek

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme