Senát odsouhlasil zrušení plošného očkování proti TBC
Plošné očkování novorozenců proti tuberkulóze se má zrušit. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou schválil Senát. Důvodem je podle zastánců tohoto rozhodnutí vysoká míra rizika, která převažuje nad výhodami.
Očkovány tedy budou jen děti, u nichž by mohlo hrozit riziko onemocnění třeba kvůli pobytu rodičů v rizikových oblastech, setkání s nakaženým člověkem a také v případě, že se nemoc objevila v rodině.
Hlavní hygienik ČR Michael Vít mluvil o očkování proti TCB ve Stalo se dnes Radiožurnálu
Opatření, které už ovšem do praxe zavedla ministerská vyhláška, vyvolalo mezi odborníky velkou debatu, připustil v Senátu ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.
„Byla to věc, která byla poměrně kontroverzní na odborné scéně; odborné názory na zrušení tuberkulózy jako plošně očkované choroby převážily a ta praxe, která je běžná v evropských zemích, se rozšířila i u nás,“ konstatoval.
Dříve bylo očkování proti TBC přínosné, protože možnost nákazy byla daleko vyšší. V současnosti ale podle ministra Hegera míra zátěže očkování převažuje nad riziky nákazy. To potvrzuje i hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Podle něj nehrozí, že by se kvůli novému systému očkování choroba v Česku začala šířit. „My dneska v České republice evidujeme šest případů na 100 tisíc obyvatel a patříme v Evropské unii mezi země, které mají velmi nízký výskyt tohoto onemocnění. Opravdu převažuje větší riziko očkování,“ řekl Vít.
Tuberkulóza je bakteriemi vyvolané infekční onemocnění. Nejčastěji, v 85 procentech případů, postihuje dýchací cesty. Napadá však například i uzliny, klouby, kosti, močopohlavní trakt, kůži či mozkové pleny. Předloni tuberkulózou v Česku onemocnělo 652 lidí.