Senát odsouhlasil zrušení plošného očkování proti TBC

Plošné očkování novorozenců proti tuberkulóze se má zrušit. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou schválil Senát. Důvodem je podle zastánců tohoto rozhodnutí vysoká míra rizika, která převažuje nad výhodami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Očkovány tedy budou jen děti, u nichž by mohlo hrozit riziko onemocnění třeba kvůli pobytu rodičů v rizikových oblastech, setkání s nakaženým člověkem a také v případě, že se nemoc objevila v rodině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní hygienik ČR Michael Vít mluvil o očkování proti TCB ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Opatření, které už ovšem do praxe zavedla ministerská vyhláška, vyvolalo mezi odborníky velkou debatu, připustil v Senátu ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

„Byla to věc, která byla poměrně kontroverzní na odborné scéně; odborné názory na zrušení tuberkulózy jako plošně očkované choroby převážily a ta praxe, která je běžná v evropských zemích, se rozšířila i u nás,“ konstatoval.

Dříve bylo očkování proti TBC přínosné, protože možnost nákazy byla daleko vyšší. V současnosti ale podle ministra Hegera míra zátěže očkování převažuje nad riziky nákazy. To potvrzuje i hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Podle něj nehrozí, že by se kvůli novému systému očkování choroba v Česku začala šířit. „My dneska v České republice evidujeme šest případů na 100 tisíc obyvatel a patříme v Evropské unii mezi země, které mají velmi nízký výskyt tohoto onemocnění. Opravdu převažuje větší riziko očkování,“ řekl Vít.

Tuberkulóza je bakteriemi vyvolané infekční onemocnění. Nejčastěji, v 85 procentech případů, postihuje dýchací cesty. Napadá však například i uzliny, klouby, kosti, močopohlavní trakt, kůži či mozkové pleny. Předloni tuberkulózou v Česku onemocnělo 652 lidí.

Lucie Husárová 1, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme