Senátoři posílají zpět do sněmovny nový zákon o státním občanství

Cizinci by měli mít podle senátorů možnost obrátit se na soud v případě, že jim stát odmítne udělit české občanství kvůli bezpečnostnímu riziku. Horní komora proto zamítla sněmovní verzi novely o státním občanství a do sněmovny posílá upravenou předlohu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Pozměňovací návrh na zavedení možnosti soudního přezkumu v takových případech prosazovali třeba František Bublan nebo Eliška Wagnerová.

„Aby nedocházelo k možným omylům nebo nátlakům moci výkonné a moc soudní mohla také rozhodnout, jestli je to oprávněné, nebo nikoliv.“

„Ale zase za specifických podmínek. To znamená, aby se třeba důvody, které vedly k zamítnutí - pokud budou v režimu utajení - nedostaly do rukou účastníků řízení,“ vysvětluje Bublan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl senátor za ODS Jaroslav Kubera

Senátorka Eliška Wagnerová tvrdí, že cizincům právo na přezkum rozhodnutí nelze upřít. „Jakmile zákon stanoví podmínky pro to, aby člověk něco získal, a žadatel podmínky splní, tak musí právní stát přistupovat ke všem žadatelům rovně a stejně."

To, že by cizinci přišli o možnost soudního přezkumu, kritizovaly i nevládní organizace. Zákon ale hlavně zavádí dvojí občanství. To znamená, že cizinec, který získá českou státní příslušnost, se nemusí vzdát své původní.

Problém se Slováky

Změnit by se podle senátorů měly i podmínky pro získání občanství pro potomky Slováků. Nově by to pro ně mělo být jednodušší. O předloze tak znovu budou rozhodovat poslanci.

Horní komora naopak přijala novelu zákona, která má zrušit dosavadní zvýhodnění pro slovenské žadatele o české občanství. Napříště by ho měli dostávat za stejných podmínek jako ostatní obyvatelé Evropské unie.

Senátor za ODS Jaroslav Kubera ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že ani české úřady, ani společnost příliš nestojí o slovenské občany žijící ve vyloučených lokalitách. „Nejsou to jenom úředníci. Společnost o ty lidi příliš nestojí. Ale je to marné, jsou tady. Není však důvod jejich počet nějak dramaticky zvyšovat,“ prohlásil.

Podle nevládních organizací je přitom pro slovenské žadatele o české občanství z takzvaných vyloučených lokalit kontakt s místními úřady často obtížný už za současných mírnějších podmínek.

Lucie Husárová 1, mta, Martina Spěváčková, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme