Senátoři souhlasí se zákazem třiceti syntetických drog
Seznam zakázaných drog se zřejmě rozšíří. Senátoři dnes schválili novelu, která k návykovým látkám přidává další tři desítky syntetických drog. Ty jsou zatím běžně k dostání v kamenných obchodech a na internetu. Obchodníci je většinou prodávají jako sběratelské předměty. Odborníci ale varují, že jde o nebezpečné látky, které mohou vést v krajním případě i ke smrti uživatele.
„Člověk nikdy neví, co si kupuje. Prodavači možná často ani nevědí, co prodávají,“ uvedl vedoucí lékař centra pro léčbu závislostí Drop In Jiří Presl.
Zpravodajka návrhu Alena Dernerová, zvolená za hnutí Severočeši, ale přiznává, že předloha problém nových narkotik úplně neřeší.
O rozšíření seznamu zakázaných dorog mluví jeden z předkladatelů novely Pavel Bém v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„My jsme vlastně několik kroků za dealery, za výrobci, protože oni vždycky přijdou na nějaký způsob, jak si rychle pomoci k dalším typům drog, a myslím si, že to, co se schválilo, je jenom dočasné řešení a bude nutné vytvořit nový zákon nebo novelu zákona tak, aby byla velmi pružná a umožňoval vsunout vždycky nový preparát okamžitě do toho řetězce,“ vysvětlila Alena Dernerová.
Místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS dává ze pravdu odborníkům, že novela problém nových drog úplně neřeší.
„Každý zákon dobíhá zločin a v této chvíli chemici na celém světě, a nebudu jmenovat ty země, kde vznikají stovky nových drog, ale v každém případě aspoň tento krok zajistí, že se zkomplikuje přístup k těmto přípravkům,“ řekl.
Schválení mělo hladký průběh
Novelu podpořili senátoři napříč politickým spektrem. Vladimír Dryml z ČSSD ale upozorňuje, že problém nových syntetických drog by se dal řešit už současnými zákony.
„Tyto látky nepatří mezi léčiva, a tento zákon v podstatě doplňuje zákony, které patří pro léčiva. Je pro mě velkou záhadou, proč dosud hygiena a Česká obchodní inspekce nehájily zájmy našich občanů, protože látky, které se prodávají jako upomínkové předměty, jednoznačně škodí zdraví obyvatel, a mělo by se postupovat podle platných právních předpisů,“ řekl Vladimír Dryml.
Části senátorů se nelíbilo, že zavedení nových pravidel není stanoveno pevným datem, které by umožnilo lidem včas se těchto látek zbavit. Jednou z nich byla i šéfka senátorů TOP 09 Soňa Paukrtová.
Vedoucí lékař centra pro léčbu závislostí Drop In Jiří Presl mluví o senátory schválené novele ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
„Když ukládáte občanům nějaké povinnosti, a teď se nebavím o drogách, tak vždycky je ten proces někdy zahájen a teď přijde nový zákon. A to mají řešit přechodná ustanovení. Tento zákon to jakoby úplně postrádal, což v případě, že by nešlo o tak závažné věci jako drogy, určitě by bylo na překážku schválení i z naší strany. Takhle jsme dali přednost tomu, že jsme se připojili téměř k většině senátorů, kteří to schválili,“ uvedla Soňa Paukrtová.
Přestože novela příslušného zákona prošla oběma komorami parlamentu hladce, ne všichni zákonodárci mají na věc stejný názor. Rozdíly se najdou i u členů jedné a téže strany. Ne úplně nadšen byl novelou senátor ODS Jaroslav Kubera. A naopak jedním autorů předlohy byl poslanec této strany a odborník na léčbu drogových závislostí Pavel Bém.
„Je to dobré, protože tím chráníme naše děti, dospívající mládež, mladé lidi. Upřímně řečeno, tyto látky dnes představují poměrně velké veřejné a zdravotnické riziko,“ řekl Pavel Bém.
Novelu už ve zrychleném řízení v polovině března schválila sněmovna. Předlohu teď ještě musí podepsat prezident Václav Klaus.