Sjezd ČSSD skončil. Kandidátky strany budou aspoň ze 40 procent tvořit ženy

Dvoudenní sjezd ČSSD skončil. Kandidátní listiny strany budou aspoň ze 40 procent tvořit ženy. Úpravu stanov dnes schválili členové v pražském Kongresovém centru. Nově by také měli jména kandidátů do voleb schvalovat všichni členové krajských organizací. Změna vyplývá z loňského vnitrostranického referenda, ve kterém ji chtěla většina členů strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Místopředseda strany Lubomír Zaorálek ale řekl, že by se předsednictvo přesto nemělo vzdávat práva do kandidátek mluvit.

„Jsem přesvědčen, že by předsednictvo mělo mít šanci v některých případech zasáhnout do kandidátek a do vedení, protože jsme byli svědky toho, že jsme v minulosti museli akceptovat některá rozhodnutí krajů, u kterých jsme měli výhrady a podezření, že ti dotyční z různých důvodů ztratili před veřejností kredit,“ vysvětlil.

I když stanovy prošly potřebnou třípětinovou většinou hlasů, někteří delegáti k nim měli výhrady. Ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier například kritizoval, že předsednictva budou kandidátky schvalovat ještě před nominačními krajskými konferencemi.

Podle delegáta Matěje Bendy zase kvůli některým dílčím úpravám stanov dochází k posílení moci celostátního vedení strany. Stejnou námitku měl i poslanec Jeroným Tejc, rozhodl se přesto hlasovat pro.

„Zároveň s tím ale nechci podpořit posílení pravomoci a centralizaci naší strany do rukou předsednictva, které by například rozhodovalo o tom, že může jakéhokoli kandidáta, i pokud ho zvolili všichni členové, vyřadit bez udání důvodu z jakékoli kandidátní listiny,“ vysvětlil před hlasováním.

V čele ČSSD zůstává Bohuslav Sobotka. Strana bude jednat o úpravách stanov

Číst článek

Bohuslav Sobotka ale vyzval delegáty, aby zachovali klid a stanovy schválili. Kvóty pro ženy chtěl podpořit i místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

„Nemyslím si, že bychom my muži měli takovou intelektuální převahu, že bychom měli takto dlouhodobě ženy vytěsňovat z rozhodování,“ odůvodnil své rozhodnutí.

Definitivně o způsobu skládání krajských a sněmovních kandidátek ale rozhodne až nový volební řád, který se teprve začne připravovat.

Sjezd ČSSD pokračoval dnes druhým dnem. Hlasovalo na něm rekordní počet delegátů – přes 750.

Věra Pfeifferová, Marie Horňáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme