Školáci a předškoláci spolu usednou do lavic. Dosud nemohli

Třetina základních škol v Česku jsou takzvané malotřídky. Jejich školní družiny navštěvuje jen několik dětí před i po vyučování. A to se nevyplatí. Ministerstvo školství jim proto brzy umožní sloučit děti ze školky s žáky z družiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní příprava. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

To si na rok a půl vyzkoušela už například Základní a mateřská škola Vítkov. Kromě toho, že vedení ušetřilo peníze, sloučení školky a družiny ocenili rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o slučování dětí z mateřských a základních škol

Ukázalo se, že společná činnost přináší výhody všem, říká ředitelka školy Marie Pilařová:

„Děti se lépe adaptovaly, protože většina z nich měla sourozence v základní škole a bylo to pro ně výhodné i z tohoto hlediska. Byly klidnější a měly tam oporu. Bylo to výhodné jak pro menší, tak pro starší děti. Pro menší děti to bylo i z důvodu sociálního učení určitě přínosné.“

Stejné závěry přináší i Výzkumný ústav pedagogický, který tento experiment po tři roky sledoval. Podle Kateřiny Smolíkové z ústavu by se ale spojení školky a družiny mělo týkat jen malotřídních škol.

„Tento problém ve velkých školách nemůže nastat. Dětí je tam hodně a nemůže se stát jako v malé vesnici, že autobus jede ve čtyři a dítě tam od půl třetí zbude samo,“ doplnila Smolíková.

Školy změnu vítají

Škola, která chce sloučit děti z družiny s těmi ve školce, musí splňovat například to, že družina i školka jsou ve stejné budově. Nesmí překročit ani maximální kapacitu 28 dětí ve školce. Ministerstvo podpoří legislativní změnu u jakékoli základní školy, pokud bude tyto podmínky splňovat.

K novelizaci zákona v tomto směru se přiklání i ředitelka Marie Šulcová, která vede Základní a mateřskou školu v Nové vsi nad Nisou.

„Samozřejmě nám to ušetřilo i nějaké malé finanční prostředky. Ano, my bychom byli pro a moc by nám to pomohlo, kdyby šlo propojit činnost mateřské školy a školní družiny,“ potvrzuje Šulcová.

Martin Hromádka, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme