‚Kroužil ve větší výšce a pak to vzal kolmo dolů.‘ Při pádu vrtulníku u Slavoňova zemřeli dva lidé

U Slavoňova u Nového Města nad Metují se v pátek dopoledne zřítil vrtulník. Cestovaly v něm dva lidé, kteří havárii nepřežily. Vrtulník dopadl doprostřed pole asi 200 metrů od posledního obytného domu v obci. Po dopadu začal hořet, uvedli zástupci hasičů, obce i policie. Provozovatelem vrtulníku byla firma DSA, která také zajišťuje leteckou záchrannou službu pro Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. Zřícený vrtulník ale nebyl záchranářský.

Tento článek je více než rok starý.

Slavoňov (Náchodsko) (Aktualizováno: 12:01 22. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost DSA v prohlášení uvedla, že vrtulník typu Enstrom 480 prováděl výcvikový let na trati Hradec Králové - Nové Město nad Metují a lety v prostoru.

„V této chvíli nemáme žádné další informace o okolnostech letecké katastrofy a úzce spolupracujeme s příslušnými orgány za účelem zjištění příčin nehody,“ uvedla firma na svém webu. DSA potvrdila, že na palubě vrtulníku byla dvoučlenná posádka.

250 českých vojáků, 500 vycvičených letců a techniků. V Afghánistánu po 10 letech skončil poradní letecký tým

Číst článek

Mluvčí policie Ondřej Moravčík uvedl, že lidé zahynuli v troskách vrtulníku. „Na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému,“ řekla k nehodě mluvčí hasičů Martina Götzová. Dodala, že stroj spadl v místní části Slavoňova Blažkov, hasiči dostali pád nahlášený v 09.15.

„Při příjezdu hasičů stroj hořel plameny. Místní lidé se jej snažili uhasit hasicími přístroji, což nestačilo. Hasiči oheň zlikvidovali vysokotlakým proudem vody,“ řekla mluvčí.

Oheň zničil prostor pro posádku a motorovou část. Ohněm nedotčena zůstala jen část se zadním rotorem. Škody na jiném majetku pád vrtulníku podle hasičů nenadělal.

Podle starosty Slavoňova Michala Suchánka stroj kroužil ve větší výšce. „Pak to vzal kolmo dolů,“ řekl v 9.40 Suchánek.

Krátce po 9 hodině došlo na Náchodsku k pádu civilního vrtulníku. Jednotky IZS jsou na místě a budou spolupracovat s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod na objasnění nehody.

11:12 – 22. 03. 2019

2 6

Vrtulník Enstrom 480 B amerického výrobce Enstrom Helicopter je jednomotorový čtyřmístný vrtulník celokovové konstrukce. Poháněn je jedním třílistým nosným rotorem a jedním dvoulistým vyrovnávacím rotorem.

Dolet vrtulníku činí až 470 kilometrů, maximální vzletová hmotnost stroje je asi 1360 kilogramů. Vrtulník se používá pro přepravu cestujících, výcvik pilotů, filmování či pozorovací lety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme