Sněmovna dnes o zákonu o obecních volbách

Poslance dnes čeká schvalování mimo jiné zákonů o obecních volbách. Na jeho přijetí čeká kolem 40 obcí. Na programu by měli mít také vládní návrh změny zákona o rozpočtovém určení daní a poslanecký návrh novely o ochraně hospodářské soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Poslanecká sněmovna má dnes schvalovat zákon o obecních volbách. Na jeho přijetí čeká kolem 40 obcí. Názorové rozpory mezi stranami přijetí normy stále odsouvaly. Jak by měl nový zákon vypadat řekl Radiožurnálu místopředseda ODS Ivan Langer: "Volí se ve 14 krajích. Mělo by se volit přibližně stejným systémem jako do krajských zastupitelstev. Volebními dny by měl být pátek a sobota. Jinými slovy jde nám o to, abychom zhramonizovali volební systémy, aby se do zastupitelských sborů volilo přibližně stejnými metodami, podle stejných pravidel, aby lidem bylo jasno, podle čeho, jak a proč se volí."

Jak Radiožurnálu řekl poslanec za ODS Marek Benda, zákonodárci všech stran se ve sněmovním výboru pro veřejnou správu dohodli na kompromisní podobě zákona. Podle něj by se pětiprocentní klauzule pro vstup do zastupitelstva vztahovala na kandidátky, nikoli na jednotlivé kandidáty. "To znamená, že v těch případech, kdy kandiduje jeden nezávislý kandidát, tak ten by tuto klauzuli splňovat nemusel. V okamžiku, kdy bude kandidátka, ať už politické strany, koalice politických stran nebo jenom nezávislých, tak ta by tuto klauzuli splňovat musela."

Komunisté a Čtyřkoalice zákon dosud blokovaly, protože nesouhlasili s pětiprocentní hranicí pro vstup do obecního zastupitelstva. Ta by podle nich diskriminovala nezávislé kandidáty. Podle místopředsedy ODS Ivana Langera ale strany dohodly na kompromisu. "Stávající volební zákon popíral smysl svobodných voleb, neboť se do zastupitelstev dostávali lidé, kteří získali relativně strašně málo hlasů, zatímco jiní kandidáti politických stran, přestože dostali několikanásobně více hlasů než ti takzvaně nezávislí kandidáti, v zastupitelstvech neseděli. V tuto chvíli to vypadá skutečně tak, že existuje reálná šance na to, aby zákon byl schválen. Já doufám, že dnes tento zákon ve třetím čtení schválíme."

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme