Sobotka chce rozšířit výměnu studentů mezi Čínou a Českem

Nedostatek tlumočníků z čínštiny brzdí podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Čínou. Řekl to před svou přednáškou na Pekingské univerzitě, kde chce čínským studentům představit Českou republiku jako stabilní a dynamicky se rozvíjející zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestidenní návštěvu Číny zahájil premiér Bohuslav Sobotka na česko-čínském podnikatelském fóru | Zdroj: ČTK

Mluvit bude i o potřebě výraznější spolupráce mezi vysokými školami a o nutnosti vzájemného uznávání vysokoškolských titulů.

Podle premiéra Sobotky by se měl zvýšit počet čínských studentů na českých školách a opačně.

„Rozšířily se byznysové kontakty. V okamžiku, kdy jednotlivé české a moravské kraje i naše města navazují partnerství s Čínou, je tady obrovská poptávka po lidech, kteří umí česky, kteří umí čínsky. Začíná to být docela limitující faktor,“ vysvětlil.

Podle dosud platných dohod studuje v obou zemích vždy deset studentů. Na Palackého univerzitě v Olomouci a na Karlově univerzitě pak působí jeden čínský profesor. Jednoho češtináře vysílá Česká republika na Institut cizích jazyků v Pekingu. Tyto počty by se v budoucnu měly navýšit.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme