Vládní krize: Lidovci vyzývají Zemana ke zrušení cesty do Číny, Babiš odmítá své pochybení

  • Prezident Miloš Zeman chtěl po návratu z Číny jmenovat premiérem stávajícího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD.
  • Andreje Babiše (ANO) lze podle Zemana odvolat až po vypovězení koaliční smlouvy. Premiér se podle něj podpisem smlouvy dobrovolně vzdal části svých pravomocí. Babiš pochybení odmítá.
  • Většina sociálnědemokratických ministrů odřekla svoji účast na návštěvě Číny, kam měli ve čtvrtek odletět s prezidentem Zemanem.
  • KDU-ČSL vyzvalo Zemana, aby odložil cestu do Číny a neopouštěl republiku do doby vyřešení vládní krize.
  • Pokud prezident do týdne Babiše neodvolá, jeho kritici v Senátu navrhnou nejpozději příští úterý projednání ústavní žaloby na hlavu státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Praha/Liberec (Aktualizováno: 17:30 9. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

„Jak se blíží volby, narůstá nervozita a začíná to, co bych nazval předvolební kampaní. Nic proti tomu, ale byl bych velmi nerad, kdyby tato předvolební kampaň destabilizovala činnost vlády," řekl v úterý prezident Miloš Zeman při zahájení návštěvy v Libereckém kraji.

„Proto po demisi ministerského předsedy jsem byl připraven hned po návratu z Číny jmenovat Lubomíra Zaorálka novým ministerským předsedou. Konzultoval jsem to při svých setkáních s některými představiteli tří koaličních stran," dodal Zeman.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka ale poté, co chtěl Zeman vyměnit jen premiéra, rezignaci stáhl a navrhl odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.

„Premiéra máme. O žádných jiných alternativách není třeba teď spekulovat. Budu se snažit přispět k tomu, aby stávající vnitropolitická krize byla co nejdříve vyřešena. Já na žádnou další funkci neaspiruji," komentoval Zemanovo prohlášení ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zeman také v Liberci prohlásil, že ústavu dobře zná a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že současná koaliční smlouva uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě sám Babiš.

Sobotka: Zeman musí respektovat ústavu a Babiš dokázat, že kontaktoval policii

Číst článek

„Neříkám, že to nebudu respektovat, pouze jsem jasně řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se premiér dobrovolně omezil," prohlásil prezident v Liberci.

Sobotka v pondělí uvedl, že ústava v této věci nezná žádné podmínky. Vyzval Zemana, aby základní zákon státu respektoval a návrh na odvolání Babiše přijal.

Mluvčí sociálních demokratů Mikuláš Klang pak v úterý na Twitteru citoval z koaliční smlouvy: „Smluvní strany respektují ústavní právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání členů vlády."

Část ministrů se Zemanem do Číny nepoletí

Prezidentova návštěva Libereckého kraje potrvá tři dny, poté hned Zeman letí na pracovní návštěvu do Číny.

Původně ho měli doprovázet ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ministr průmyslu Jiří Havlíček (všichni ČSSD) a ministr dopravy Dan Ťok spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovoou (oba ANO).

Se Zemanem do Číny kvůli vnitropolitické situaci nepoletí Zaorálek, Chovanec ani Ludvík

Číst článek

Zatímco ministři za ANO s návštěvou Číny počítají, část těch sociálnědemokratických už  svoji účast odřekla. Reagují tak na spory mezi prezidentem a premiérem o odvolání Andreje Babiše.

„Z pracovních a vnitropolitických důvodů do ČLR neletím," uvedl na Twitteru Ludvík. „Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad," napsal na Twitteru Chovanec.

„Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad. Místo mě pojede do Číny s prezidentem můj náměstek Martin Tlapa," uvedl na Twitteru Zaorálek.

Do Číny naopak poletí po dohodě s premiérem ministr průmyslu Havlíček. „Čekají mne v Číně předem plánované důležité schůzky s čínskými partnery a podnikateli, které chceme uskutečnit, protože jde o jednání ve prospěch českého průmyslu," informoval server iROZHLAS.cz.

rez, ako, jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme