Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Sociální demokraté si zvolili nové vedení

Vyhlášením oficiálních výsledků volby místopředsedů začal dnes ráno závěrečný den sjezdu ČSSD. Místopředsedy ČSSD se kolem půlnoci znovu stali Zdeněk Škromach, Petr Vícha a Jana Vaňhová. Bohuslav Sobotka už dříve funkci prvního místopředsedy úspěšně obhájil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Paroubek za svého favorita označil i Milana Urbana, který jako místopředseda pro řízení bude jediným nováčkem grémia ČSSD. Sobotka neměl rivala, Urban uspěl v duelu s předsedou pražské organizace a Paroubkovým kritikem Petrem Hulinským, který už dál nekandidoval.

O zbylá tři místopředsednická křesla měli zájem čtyři kandidáti, neprošla jen šéfka Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová. Nejsilnější mandát z řadových místopředsedů získal Zdeněk Škromach - získal 431 z 480 hlasů, což je takřka 90 procent.

Zdeněk Škromach k novému složení vedení řekl: "Nakonec i to zastoupení ve vedení je širší než uzavřená skupina Z tohoto hlediska si myslím, že je tu určitá perspektiva do budoucna, byť ten průběh byl v určitém okamžiku docela dramatický. Ale jsem přesvědčený, že i volba Martina Starce nakonec může být ku prospěchu sociální demokracie."

Silný mandát má i Petr Vícha, dostal 86 procent hlasů. Janu Vaňhovou podpořilo 74 procent delegátů.

Podle nových stanov budou už od příště předsedu volit všichni členové strany. A uspěla také takzvaná presumpce viny, to znamená podmínečné vyloučení ze strany členů podezřelých z korupce do doby, než je soud zprostí viny. Naopak neuspěla vlajková loď ČSSD - kvóty pro ženy na kandidátkách.

Ústecký delegát Jaroslav Foldyna vyhlášení modernizace ČSSD komentoval: "Jestli nás veřejnost vidí teď modernější, než jsme šli sem do tohoto sálu, tak je to OK. Jestli nás nevidí, tak si myslím, že se brzo zase uvidíme."

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman jakékoli závěry sjezdu komentovat odmítl. Vyjadřovat se nebude ani k výrokům předsedy strany Jiřího Paroubka, že mu svým odchodem ze strany při volbě předsedy odebral 10 procent hlasů.

Ondřej Kapic, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme