Sociální demokraté usilují o předčasné volby

Sociální demokracie vyzvala současnou vládu premiéra Mirka Topolánka, aby podala demisi. V případě, že to neudělá, nejsilnější opoziční strana pak na příští schůzi sněmovny vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. V současné politické situaci totiž ČSSD vidí vládní krizi, kterou ještě prohlubují aféry odcházejícího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Řešením současné politické situace je odchod vlády nebo vypsání předčasných voleb, shodlo se grémium ČSSD. Vláda totiž podle šéfa Lidového domu Jiřího Paroubka není schopná zemi řídit. "Nejčistší řešení by byly volby. Předpokládám, že ODS bude mít tutéž odvahu, jakou měli bratři Kaczyńští, kteří vsadili na jednu kartu," řekl Paroubek.

Podle premiéra Mirka Topolánka ale není k demisi důvod. Sociální demokraté podle něj mění svoji politiku, jak se jim to hodí podle situace, řekla mluvčí vlády Jana Bartošová. "Sociální demokracie nemůže na jednu stranu vyzvat k odvolání Jiřího Čunka a na druhou stranu potom hovořit o destabilizaci vlády," doplnila mluvčí.

Jen hlasy sociálních demokratů ale k vyslovení nedůvěry vládě nestačí. ČSSD se proto chce obrátit na komunisty a nevylučuje, že osloví i některé zástupce koalice. Vládní poslanci ale vesměs záměr ČSSD odmítají. Podle místopředsedy sněmovny za KDU-ČSL Jana Kasala je to totiž zbytečný krok. "Koalice svou problematiku zvládla. Dojde k výměně ministra pro místní rozvoj," uvedl Kasal.

"Vzhledem k tomu, že se situace řeší, tak je to přehnaný krok," dodal občanský demokrat Oldřich Vojíř. O dalším postupu se ještě teď radí předsednictvo ČSSD. Zítra se pak sejde nejširší vedení strany.

Opozice už hlasování o nedůvěře vládě vyvolala letos v červnu. Nelíbilo se jí totiž, že Nejvyšší státní zastupitelství předalo údajnou korupční kauzu šéfa lidovců Jiřího Čunka jinému žalobci. Opozice v tom viděla snahu ovlivnit vyšetřování a politickou objednávku.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme