Soud nařídil vydání zámku v Opočně dědičce Colloredo-Mansfeldů

Dědičce šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů u Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou svitla naděje na vrácení renesančního zámku v Opočně. Soud totiž nařídil vydání budov a pozemků v hodnotě kolem šesti miliard korun v restituci. Kristina Colloredo-Mansfeldová se u českých soudů domáhá vydání tohoto majetku už sedm let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno

zámek Opočno | Foto: Okres Rychnov nad Kněžnou

Poslední zákon, který Kristina Colloredo-Mansfeldová využila, je novela zákona číslo 212 z roku 2000. Podle ní mohli o vydání majetku požádat ti, kteří byli za války rasově perzekuováni. Soudce Ondřej Rott nakonec kolem poledne vyzval Památkový ústav Pardubice, aby uzavřel s Kristinou Colloredo-Mansfeldovou dohodu o vydání zámku.

Verdikt soudu zatím není pravomocný. Advokát současného správce zámku si sice ponechal lhůtu na rozmyšlenou, ale už nyní je jisté, že se odvolá ke krajskému soudu. Podle Martina Jakla, který pardubické památkáře u soudu zastupoval, cítí se nadále jako správci státního majetku a hodlají se tím až do definitivního uzavření sporu řídit.

Pardubický památkový ústav tvrdí, že původní majitel zámku Josef Colloredo-Mansfeld požádal za války o říšské státní občanství, a proto byl po válce považován za kolaboranta a jeho majetek byl zkonfiskován. Naopak dědička panství Kristina Colloredo-Mansfeldová se snažila dokázat, že její předek nikdy české občanství neztratil. Soud jí dal nakonec za pravdu.

"Tam byla posuzovaná otázka, zda došlo k odnětí toho majetku v důsledku rasové perzekuce. Dospěl jsem k závěru, že státní občanství pan doktor Colloredo- Mansfeld, tedy otec žalobkyně, nepozbyl," řekl Českému rozhlasu soudce Ondřej Rott.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudce Rott o rozsudku

Kauza se vleče už sedm let. Předchozí zamítavé rozsudky Nejvyšší soud zrušil, a vše se tedy vrátilo na začátek. Nároky rodu Colloredo-Mansfeldů už uznal rychnovský Pozemkový úřad, když rozhodl o vydání asi pěti tisíc hektarů pozemků, převážně lesů v Orlických horách.

Navrácení zámku podporuje také starosta Opočna Zdeněk Filip. "Aby někdo vlastnil zámek a někdo jiný sbírky by bylo pro Opočno to nejhorší, takže jsem pro to, aby mělo jednoho vlastníka," uvedl starosta. "Paní Kristina mě už před lety ubezpečovala, že nehodlá z Opočna nic odvážet," dodává.

Dědičku šlechtického rodu Kristinu Colloredo-Mansfeldovou zastupovala u přelíčení její důvěrnice Růžena Valášková. Ta také Českému rozhlasu prozradila, jaké má restituentka s opočenským zámkem plány, pokud jí skutečně připadne. "Zámek zůstane otevřený a přístupný veřejnosti jako dosud, ba dokonce se uvažuje o rozšíření nějakých aktivit, aby ty prohlídky byly i večerní, a za další by ho chtěla oživit různými kulturními akcemi."

Renesanční zámek Opočno s jízdárnou, zámeckou obrazárnou, knihovnou a velkou sbírkou zbraní patří mezi 28 národních kulturních památek, které eviduje ministerstvo kultury. Jen dvě z nich už byly vydány svým původním vlastníkům. Šlo o bývalý klášter na Zbraslavi a zámek Sázava.

Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme