Soukromí lékaři hrozí protesty, bojí se, že nedostanou přidáno. Ministerstvo je uklidňuje

Koalice soukromých lékařů pohrozila ministru zdravotnictví v demisi Martinu Holcátovi masovými protesty. Obávají se, že resort v úhradové vyhlášce pro příští rok přidá jenom nemocnicím. Ministerstvo ale lékařům slibuje, že jejich požadavky zohlední.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubařka (ilustrační foto)

Zubařka (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Zdravotnictví by mohlo příští rok dostat o 10 miliard korun víc, celkem tedy 230 miliard. O rozdělení peněz bude ministerstvo s nemocnicemi i lékaři ještě jednat.

Podle soukromých lékařů se ambulantní sektor potýká s podobným nedostatkem financí jako nemocnice, na rozdíl od nich ale nemůže spoléhat na zřizovatele. Po ministerstvu tak chtějí především spravedlivé rozdělení peněz.

„Pokud budou v systému jakékoliv a sebemenší peníze navíc, jde nám o to, aby byly spravedlivě rozděleny. Dneska se samozřejmě mediálně hodně hovoří o zadlužených nemocnicích, ale ambulance na tom v té situaci nejsou o nic lépe. Jenom nemají tak silný hlas a není jim v tuhle chvíli věnována až tak velká pozornost,“ vysvětluje předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradové vyhlášce na příští rok mluvili předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko a náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová

Náměstkyně ministerstva zdravotnictví Helena Rögnerová ovšem lékaře uklidňuje:

„Vyhláška na příští rok určitě nebude tak restriktivní, jako byla ta loňská. Máme nějaké priority, které jsou zejména v oblasti zadlužených nemocnic, ale to neznamená, že by to bylo na úkor ostatních segmentů. I ty segmenty budou nějakým způsobem zabezpečeny lépe, než to bylo v loňském roce.“

Výrazně přidat chtějí podle Rögnerové všechny oblasti zdravotnické péče, ministerstvo jim ale nemůže plně vyhovět, protože resort byl zasažen stagnací ekonomiky i růstem DPH. „Nejsme schopni na všechny požadavky reagovat, protože když jsme je sečetli, tak by to představovalo nějakých 50, možná 60 miliard korun, což je úplně mimo ekonomickou realitu,“ dodává.

MZ: Jsme připraveni vyhovět

Lékaři a ministerstvo se shodují, že péče o pacienty momentálně ohrožena není. Jojko si ovšem umí představit i horší scénář.

„Pokud by stav úhrad byl na úrovni roku 2013 dále, vysoce pravděpodobně by docházelo ke zpomalování některých procesů, jako že by pacienty nebylo možné zvát tak často na vyšetření, vázla by obnova strojového parku ambulancí, a to by se samozřejmě z dlouhodobějšího hlediska odrazilo právě na dostupnosti a na kvalitě péče,“ upozorňuje.

Do zdravotnictví půjde o 1,5 miliardy korun víc. Nemocnice však rozdíl nepocítí

Číst článek

Podle ministerstva nejsou obavy ambulantních lékařů na místě, v příštím roce by totiž podle hrubých odhadů mohli dostat asi 500 až 600 milionů navíc v porovnání s rokem 2013.

„Z hlediska požadavků, které jsme obdrželi přímo od ambulantních specialistů, kteří chtějí, aby úhrady byly minimálně na úrovni roku 2012, aby regulace nebyly přísnější než rok 2012 a abychom odložili platnost seznamu zdravotních výkonů, tak v celé této škále jsme připraveni jim vyhovět,“ uzavírá Rögnerová.

Martin Křížek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme