Společnost ABL požaduje omluvu od lídra ČSSD

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se má podle společnosti ABL omluvit za výroky na její adresu. Sobotka nedávno vyzval premiéra Petra Nečase, aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany | Foto: Tomáš Adamec

Nelíbí se mu, že ministr za Věci veřejné a donedávna spoluvlastník firmy ABL Vít Bárta, jmenoval náměstkem Martina Sýkoru, který dříve ve firmě ABL pracoval. Totéž udělal ministr za stejnou stranu Josef Dobeš. I tomu dělá náměstka bývalý zaměstnanec téže společnosti Kryštof Hajn.

Podle ABL už ale tito lidé nemají s jejich firmou nic společného. Po Sobotkovi proto společnost požaduje omluvu nebo důkazy. Co ze Sobotkových vyjádření ABL vadí nejvíc, popsal člen představenstva společnosti Petr Hanuš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen představenstva společnosti Petr Hanuš

„Naši společnost velmi pobouřilo vyjádření pana místopředsedy, Mgr. Sobotky o tom, že prodej podílu pana ministra Bárty ve společnosti ABL byl pouze na oko, který dokonce označil za obcházení pravidel, které je výsměchem veřejnosti. Toto vyjádření pana místopředsedy poškozuje dobré jméno naší společnosti a její dobrou pověst. Žádáme pana místopředsedu Sobotku, aby se za své výroky omluvil, nebo aby pro svá tvrzení předložil relevantní důkazy a nebo se podobných vyjádření do budoucna zdržel,“ uvedl Hanuš.

Sobotka se omlouvat nechce

Bohuslav Sobotka se omlouvat nechystá, vyplynulo to z tiskového prohlášení, které v reakci na výzvu společnosti ABL rozeslal médiím. Na opakovanou žádost o rozhovor ale úřadující předseda ČSSD nereagoval.

V pořadu Stalo se dnes minulý týden Sobotka zopakoval své obavy z prorůstání zájmů a uvedl, že jde zejména o resorty, které spravují Věci veřejné. „Dochází k tomu, že se masově na vysokých funkcích ve státní správě nově objevují zástupci soukromých firem, například firmy ABL ať už jde o vedení ministerstva dopravy, školství. Ve vedení ministerstva vnitra by se měl ocitnout majitel další soukromé agentury.“

„Myslíme si, že tady hrozí vážné riziko propojování zájmů podnikatelů a veřejného sektoru a koneckonců může se jednat také o to, že některé soukromé společnosti mají zájem dostat své zástupce prostřednictvím politických stran na vlivná místa ve vedení ministerstev, aby si připravily cestu k veřejným zakázkám a veřejným prostředkům,“ řekl Sobotka ve Stalo se dnes.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme