Správný pastevec netrpí pocitem nudy

Život v maringotce netráví jenom kočovní umělci, ale také jeden moravský bača nebo chcete-li po našem pastevec. Stádo vyhání od jara do podzimu v Národním parku Podyjí a jeho ovce spásají trávu z vřesoviště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce s jehňaty | Foto: Corel GALLERY

Je to tradiční způsob, jak udržet kulturní krajinu a tradičním způsobem vysoký mládenec s dlouhou holí také pase. Michael je od rána do večera jenom se zvířaty, svými myšlenkami a s přítelkyní, což je prý pro absolventa university ideální kombinace.

Ovčácký pes obíhá stádo poněkud zmateně a stovka ovcí se stejně zmateně motá v nízké tvrdém porostu. Fučí studený vítr, hůl drží Michael v rukavicích a kolem hlavy a krku má omotanou šálu jak beduín. Míří na čaj do maringotky, kde čeká Ivana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ľ. Smatany z pastvin v Národním parku Podyjí

„Pastevcova žena? Stará se o pastevce, když přijde zmrzlý domů,“ říká s úsměvem Ivana. „Ne, občas zaskakuji pastvu, když pastevec jde kontrolovat ovce j jiné častuji národního praku. Snažíme se zpracovávat vlnu, takže občas jezdím tkát“

„Sice je to práce celkem nenáročná, ale také závisí na počasí a počtu hmyzu. Spousta lidí by tuto práci brzy vzdala, protože je třeba se srovnat s klidem a s tím, že se zdánlivě nic neděje,“ říká Michal a poznamenává, že zažil pastevce, kteří to vzdali po pár dnech, protože je vyplnil pocit nudy a prázdnoty.

Michael si na pastvě rovná myšlenky už pátým rokem a když si je dorovná a odveze dobytek do ovčína, je na krku zima a tak obvykle mizí do teplých nebo alespoň teplejších krajin. Někdy i s Ivanou.

Po dvojici pastevců zůstává dobře udržovaná kulturní krajina přesně podle zadání Národního parku Podyjí.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme