V Jindřichově Hradci se nad ránem srazily dva prázdné vlaky. Škoda je 50 tisíc korun

Dva vlaky se v úterý časně ráno při posunování srazily v Jindřichově Hradci. Informovala o tom Česká televize. V soupravách ještě nebyli cestující, nehoda se tedy obešla bez zranění, škoda byla odhadnuta na 50 tisíc korun, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Jindřichův Hradec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva vlaky se v úterý časně ráno při posunování srazily v Jindřichově Hradci (ilustrační snímek) | Foto: Jiří Špaček | Zdroj: Český rozhlas

Nehoda se stala kolem 4.30, posunovaná Regionova se srazila se stojící soupravou pro osobní vlak, uvedl mluvčí. Doplnil, že událost provoz na železnici neomezila, vlaky jezdily po vedlejších kolejích.

Další problém na železnici. Na nádraží v Olomouci nákladní vlak projel návěstidlo a vykolejil

Číst článek

Úterní incident je tak dalším, které se staly na české železnici v posledních týdnech. V pondělí na hlavním nádraží v Olomouci dopoledne vykolejil nákladní vlak, jehož strojvedoucí při posunu soupravy nedovoleně projel přes návěstidlo.

Minulý týden v úterý se v Brně na hlavním nádraží srazily dva vlaky. Podle Drážní inspekce bylo 22 cestujících zraněno. Záchranné složky evakuovaly z vlaků 250 lidí. Ve čtvrtek pak rychlík z Českých Budějovic projel návěst u obce Chotoviny. Nikdo nebyl zraněn.

Nárůst o čtvrtinu

Inspektoři museli letos za první dva měsíce řešit už 220 mimořádných událostí na železnici, meziročně o čtvrtinu více.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) chybí na českých železnicích zhruba 300 strojvůdců, polovina z nich pak státnímu podniku České dráhy.

Ministr Ťok navrhuje bodový systém pro strojvedoucí. ‚Není to forma trestu, ale motivace,‘ říká

Číst článek

Ministr minulý týden při interpelacích ve Sněmovně uvedl, že vyšetřování posledních nehod zatím není definitivně uzavřeno, ale že podle předběžných výsledků vznikly selháním lidského faktoru. Nebyla za tím ale přetíženost či nedostatek odpočinku strojvůdců, dodal Ťok.

Lidská selhání

České dráhy strojvůdce namátkově kontrolují, nezjistily žádná systémová pochybení. Podle podniku jsou příčinou nehod z posledních týdnů lidská selhání, jejich chyby se různí. Podnik kvůli incidentům rozšíří praktickou výuku svých strojvůdců.

Federace strojvůdců ČR tvrdí, že systém výuky strojvůdců není dostatečný. Podle ní jsou příčiny současných železničních incidentů systémové, protože strojvůdci se musí vyrovnávat s řadou nepříznivých faktorů, které následně vedou k chybám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme