Stále více lidí potřebuje pomoc státu kvůli nedostatku peněz na bydlení

Když se rodina dostane do finančních potíží, často je jako jedna z prvních ohrožena její střecha nad hlavou. Náklady na bydlení totiž neustále rostou. A někdy stačí málo, aby se člověk dostal do vážných problémů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Třeba rozvod. Tím si prošla i naše posluchačka Šárka z Jižních Čech. V takových situacích pak pomůže sociální byt od státu nebo příspěvek na bydlení.

„Po rozvodu jsem zůstala s malým dítětem sama a asi rok a půl jsme bydleli u maminky. Byl to velký finanční problém. Poté jsme si zažádali o obecní byt, který jsme dostali asi po půl roce. Díky výstavbě rodinných domů se tyto sociální byty uvolňovaly. Takže jsem měla štěstí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci státu v nákladech na bydlení mluvila Jitka Hanžlová

Na výstavbu podobného sociálního bydlení, jako to, ve kterém získala útočiště paní Šárka, mohou obce dostat dotaci nebo si u ministerstva pro místní rozvoj vzít výhodnou nízko úročenou půjčku.

Příspěvek na bydlení

Při nedostatku peněz na bydlení pomáhají konkrétním lidem také finanční příspěvky. Ty poskytuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Jedna z dávek je takzvaný příspěvek na bydlení.

Potvrzuje to ředitelka odboru nepojistných dávkových systémů ministerstva Kateřina Jirková:

„Nárok na tuto dávku má osoba v případě, kdy náklady na bydlení dosahují nějaké procentní části jejího příjmu, konkrétně 30 procent a 35 procent v Praze. V tuto chvíli by jí vznikl nárok na příspěvek na bydlení. To je dávka, která je stropovaná. To znamená, příspěvek na bydlení hradíme do určité výše tzv. normativních nákladů.“

Finance, ekonomika, kalkulačka | Foto: Free Digital Photos

To je proto, aby dávky nedotovaly příliš vysoké předražené nájemné.

Doplatek na bydlení

Další formou pomoci je doplatek na bydlení. Je to dávka pomoci v hmotné nouzi. A může ji dostat i ten, kdo bydlí v podnájmu, na ubytovně, a nemusí mít v pronajatém místě trvalé bydliště.

„Je to v podstatě taková dávka, která se vyplácí v situaci, kdy po úhradě tzv. odůvodněných nákladů na bydlení mi nezbude ani částka živobytí, což je vnímáno jako základní, úplně nutný standard.“

Takzvaná částka živobytí je aktuálně 3000 korun za jednu osobu plus další částky na každého dalšího člena rodiny.

Pomoc, kterou stát poskytuje lidem na náklady bydlení, každý rok roste. Loni vyplatil na příspěvcích i doplatcích na bydlení dohromady 7 miliard 400 milionů korun.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme