Stát by měl bývalým olympionikům přispívat k penzi, navrhují poslanci

Bývalí úspěšní olympionici by měli dostávat příspěvek k důchodu. Chtějí to prosadit někteří poslanci. Podobný návrh ovšem před několika lety neuspěl. Podle nové předlohy by sportovcům, kteří se do roku 1992 prosadili na olympiádě a teď mají existenční potíže, měl stát doplácet do výše průměrného důchodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Růžičková (vpravo) s reportérkou Zuzanou Plíškovou

Věra Růžičková (vpravo) s reportérkou Zuzanou Plíškovou | Foto: Zuzana Plíšková

„Většina z nás to bere tak, jak život jde, tak se s tím dokáže srovnat. Po finanční stránce by určitě bylo potřeba se o lidi, kteří něco dokázali, lépe postarat,“ konstatuje bývalá sportovní gymnastka a olympionička z roku 1948 Věra Růžičková.

O alespoň nějakou finanční podporu se snaží Český olympijský výbor - příspěvky posílá dvakrát ročně. „Je to spíše nárazová pomoc, která je pro nás velice dobrá, ale není to zajištění, které by odpovídalo tomu, co jsme dokázali,“ dodává Věra Růžičková.

Pokus o to, aby bývalí úspěšní sportovci dostávali pravidelný měsíční příspěvek, už tady jednou byl, ale neprošel. Teď podle deníku Právo přichází skupina poslanců s další, mírnější verzí. Podlé té by olympionikům, kteří se i kvůli zraněním ze sportu dostali do sociálních problémů, stát doplácel na důchod tak, aby byl na průměrné výši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Husárová, Věra Masopustová a Zuzana Plíšková pátraly po pozitivech a negativech návrhu skupiny poslanců, aby stát přispíval bývalým olympionikům k penzi

„Uvidíme, jak se k tomu postaví vláda, nicméně si myslím, že by to mělo být poměrně dost reálné, obzvlášť, když celkový dopad zatížení je v milionech korun, což je pro státní rozpočet kapka v moři. Když se podíváte na některé olympioniky, kteří dnes tak tak přežívají, tak si myslím, že by se o ně stát měl postarat,“ říká Michal Babák z Věcí veřejných.

Část zákonodárců chce návrh podpořit, někteří mu ale nakloněni nejsou. Znamenalo by to podle nich průlom, po kterém by se mohla přihlásit jakákoliv další skupina lidí se stejným požadavkem.

„Nejsem nadšeným příznivcem tohoto zákona. Důvodů, proč by bylo spravedlivé, aby všichni měli alespoň průměrný důchod, je spousta. Udělali jsme to v jediném případě, a jsou to účastníci třetího odboje. To je přeci jen úplně jiná kategorie lidí, kteří aktivním způsobem bojovali proti režimu,“ myslí si Marek Benda z ODS.

Z aktuálního návrhu na podporu sportovcům není nadšen ani Český olympijský výbor. Poslanci svůj plán totiž s nikým neprojednali, a tak možná ani neví, že šéf olympijského výboru Jiří Kejval má na stole podobný návrh, pro který už vyjednává politickou podporu.

„Máme připraven nějaký návrh, ale nevíme, kdy s tím přijdeme, a určitě to nebude ještě teď před volbami. Chceme si na to připravit půdu, protože už jsme jednou pohořeli a každý neúspěch v Poslanecké sněmovně snižuje šance do budoucna,“ upozorňuje.

Ze svého vlastního nadačního fondu přispívá Český olympijský výbor asi 120 olympionikům.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Zuzana Plíšková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme