Stát by mohl snadněji získávat zpět nezákonně vyvezené umění

Podmínky pro dohledání a vrácení nezákonně vyvezených uměleckých předmětů by se mohly zlepšit. Senát schválil vládní novelu, která zjednodušuje potřebné postupy. Památka už například nebude muset patřit do veřejných fondů nebo sbírek, její význam si určí stát sám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukradené předměty z kostela v Nové Vsi na Liberecku

Ukradené předměty z kostela v Nové Vsi na Liberecku | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL řeší Česko navrácení až několika odcizených památek ročně.

„Zvláště v 90. letech byla vykradena celá řada především církevních objektů a dodnes v některých aukčních síních v Evropě i mimo Evropu se s těmito artefakty setkáváme. Policie je pak zajišťuje, pokud jsou v registrech, a je to několik případů za rok,“ uvedl Herman.

Novela také prodlužuje lhůty pro ohledání kulturní památky ze dvou na šest měsíců a pro podání žaloby u příslušného soudu v členském státě z jednoho roku na tři. Na stejnou dobu se prodlouží promlčecí doba.

Současně se pro spolupráci členských států při navracení nezákonně vyvezených kulturních statků zavádí využití systému pro výměnu informací o vnitřním trhu (IMI). Ten už platí pro spolupráci správních orgánů v rámci zákona o volném pohybu služeb.

Předlohu, která by měla být kvůli unijním závazkům přijata do Vánoc, teď dostane k posouzení prezident.

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme