Stát si vybral dodavatele léčebného konopí. Nakoupí od něho 40 kilogramů

Dodavatelem lékařského konopí na český trh bude znovu slušovická firma Elkoplast. Rozhodl o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv. Společnost má státu postupně dodat 40 kilogramů konopí. První várka by měla být v lékárnách do deseti měsíců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí,Meclovská zemědělská a.s | Foto: Martin Svozílek

Firma Elkoplast Slušovice dodávala a pěstovala léčebné konopí už v minulosti. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale od ní tehdy převzal jen první várku. K dalším třem totiž společnost údajně nedodala nezbytné potvrzení o jakosti.

K podobné situaci by nyní podle Elkoplastu dojít nemělo, informuje deník MF Dnes, který informaci přinesl  

Z lékáren zmizelo české konopí. Pacienti si ho budou obstarávat ilegálně, varuje šéfka jejich svazu

Číst článek

Dodávané léčebné konopí musí mít přesně daný obsah aktivních látek kanabinoidů a nesmí obsahovat žádné příměsi - jako jsou bakterie, plísně nebo těžké kovy. Cena jednoho gramu konopí od výrobce bude ale vyšší než loni - tehdy požadoval 68 korun, letos cenu zvýšil na 139 korun bez DPH.

Konopí může výlučně na elektronický předpis předepisovat zhruba dvacítka českých lékařů. Maximální měsíční dávka pro jednoho pacienta je 180 gramů. Konopí se používá na tišení bolesti například při onkologických onemocněních, poraněních míchy nebo Parkinsonově nemoci.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme