Su Ťij na setkání se Zemanem požádala Česko o podporu pro plánované změny barmské ústavy
Vůdkyni barmské opozice a nositelku Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij dopoledne přijal prezident Miloš Zeman. Bývalá disidentka a dnes poslankyně je v Česku poprvé. V minulosti patřila mezi přední bojovníky za demokracii v Barmě a kvůli jejímu politickému přesvědčení ji vládnoucí junta držela skoro dvě desetiletí v domácím vězení. Barmské opozici i jí osobně opakovaně vyjadřoval podporu prezident Václav Havel.
Setkání Su Ťij s prezidentem trvalo 45 minut. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček ho charakterizuje jako velmi přátelské a vysoce nad rámec protokolu:
Podrobnosti ze setkání mezi barmskou političkou Aun Schan Su Ťij a českým prezidentem Milošem Zemanem prozradil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.
„Prezident poděkoval Aun Schan Su Ťij za její ocenění pro bývalého prezidenta Havla a poté spolu poměrně obsáhle diskutovali a vyměnovali si zkušenosti o transformačním období – jak probíhalo v bývalém Československu a jak dnes probíhá v Barmě. Od totality k novému uspořádání, včetně toho, že se shodli v tom, jak je důležité budování něčeho, čemu Aun Schan Su Ťij říká kultura demokracie, která v Čechách přece jenom přes tu 50letou přestávku nějak byla a Barma ji v téhle chvíli nemá.“
Su Ťij v druhé části rozhovoru požádala Českou republiku o podporu pro plánované změny ústavy.
Aun Schan Su Ťij
- narozena v r. 1945 v Rangúnu v Barmě,
- studovala na Oxfordské univerzitě v Anglii,
- je dcerou muže, který vyjednal nezávislost Barmy (země byla britskou kolonií),
- bývalá disidentka, dnes poslankyně,
- stojí v čele opoziční strany Národní liga pro demokracii,
- téměř 20 let ji držela ve vězení vládnoucí vojenská junta,
- v r. 1990 získala Sacharovu cenu za svobodu myšlení,
- držitelka Nobelovy ceny míru (1991) na návrh Václava Havla.
„Tam pan prezident jednoznačně souhlasil s tím, že v nastoupeném procesu v Barmě je třeba pokračovat. Jen tak pro představu, současné ústava udává, že kdo chce kandidovat na prezidenta, musí mít vojenskou zkušenost. To znamená, že vylučuje jakoukoli ženu z kandidatury na nejvyšší barmský úřad," uvádí příklad Kmoníček.
Prezident Zeman se ze všech hostů Fóra 2000 rozhodl sejít pouze se Su Ťij.
„Pan prezident se rozhodl, že bude přijímat jenom aktivní politiky. A vzhledem k tomu, že Aun Schan Su Ťij je v tuto chvíli členkou parlamentu, a všichni očekáváme, že se nám podaří pod mezinárodním tlakem, aby byla v roce 2015 kandidátkou na barmskou prezidentku, tak bylo jasné, že se do těchto kritérií vejde. Další hosté Fóra 2000 jsou vesměs velmi zajímavé intelektuální osobnosti, ale bývalí politici, kteří jsou dnes spíše intelektuální nebo religiózní autority," vysvětluje Kmoníček.
Su Ťij odpoledne vystoupí na konferenci Fórum 2000 na téma cesta ke správnému vládnutí.
Nová generace by se měla zasadit o to, aby vytvořila lepší svět, řekl na Foru 2000 dalajláma
Číst článek