SÚKL pokutoval lékaře. Přijali větší odměnu za studii o náplastech

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zahájil řízení s lékaři, kteří se podíleli na studii o náplastech na bolest. Už loni ústav potrestal farmaceutickou společnost Teva za to, že platila doktorům za předepisování náplastí pacientům. Teď dostali pokutu i lékaři. Na případ upozornil týdeník Euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náplast (ilustrační foto) | Foto: Simona Bartošová

Spolupráci s lékaři vysvětluje firma Teva tak, že pro ni doktoři vyplňovali dotazníky, jak pacienti snášejí její náplasti proti bolesti.

„Pokuty byly uděleny za přijetí finančních částek, které byly vyšší než nepatrné hodnoty,“ řekl Českému rozhlasu Zdeněk Blahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní ústav pro kontrolu léčiv pokutoval lékaře. Důvody vysvětlil jeho ředitel Zdeněk Blahuta

„Bylo to v rámci účasti na neintervenční koregistrační studii, která byla pravomocně shledána reklamou na konkrétní léčivý přípravek. Vlastní neintervenční koregistrační studie se samozřejmě provádět smějí, ale musí být v souladu s platným zákonem a vyhláškou.“

„To znamená, nesmí sloužit jako podpora a předepisování výdeje léčivých přípravků, tedy nesmí být reklamou na ně,“ uvedl Blahuta.

Firma Teva takto spolupracovala se 40 lékaři, pokutu podle Eura zaplatili jen tři. Jak řekl Zdeněk Blahuta, přestupkové řízení je zahajováno se všemi odborníky zúčastněnými ve studii, kteří neoprávněný prospěch přijali a jejichž skutek není promlčen.

„V tomto případě to byly opravdu větší částky než nepatrné hodnoty. Tam se jednalo o částky v násobcích desetitisíců a u některých i statisíců.“

„Pokuty pro lékaře jsou řádově v jednotkách tisíc korun,“ doplnil Zdeněk Blahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Milan Kopp, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme