Švýcaři obvinili 7 lidí, údajně kvůli privatizaci Mostecké uhelné
Ve Švýcarsku padla obvinění kvůli finančním machinacím kolem významné české energetické společnosti. Prokuratura obvinila 7 lidí, podle agentury AFP tvoří většinu z nich Češi. Jednat by se mělo o kauzu privatizace Mostecké uhelné společnosti, o kterou se švýcarská justice dlouhodobě zajímá.
Federální prokuratura v Bernu neuvedla jméno české společnosti. Vyšetřuje jí ale od června 2005 kvůli podezření, že z firmy přes její vedení nelegálně odcházely peníze. V rámci vyšetřování se podařilo zablokovat kolem 600 milionů švýcarských franků.
O provatizaci Mostecké uhelné mluvil v poledních Ozvěnách dne redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný, který případ dlouhodobě sleduje
Server Hospodářských novin před dvěma lety uvedl, že v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné bylo vyšetřováno šest Čechů a Belgičan. České ministerstvo spravedlnosti na dotaz Radiožurnálu zatím nepotvrdilo, že by v této věci poskytovalo Švýcarsku součinnost.
Podle redaktora týdeníku Respekt Jaroslava Spurného se postup švýcarských žalobců týká s největší pravděpodobností bývalých manažerů Mostecké uhelné, kteří na přelomu tisíciletí firmu ve dvou vlnách privatizovali.
„Bylo to za peníze samotné Mostecké uhelné a část koupili od vlády za cenu, která byla minimální, byla asi 15 krát nižší než skutečná hodnota podniku,“ připomněl Spurný.
Analytik serveru Motejlek.com Miroslav Motejlek upozornil, že Mostecká uhelná ani plzeňská Škoda nebyly vytunelovány.
„Ty peníze, co prapůvodně pocházely z Mostu, tak za ně byla nebo i podílela se stejná skupina na ovládnutí Škody Plzeň,“ uvedl Miroslav Motejlek.
Miliardy na švýcarských účtech
Švýcarské vyšetřovatele podle něj nezajímala ani tak privatizace, ale hlavně toky peněz. Miliardové částky měly z tehdy státního podniku zmizet. Prokuratura podezírala podnikatele kolem investiční skupiny Appian, mezi nimi Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu a Petra Krause.
Podle policie tato skupina získala Mosteckou uhelnou za peníze, které měla firma ukládat na rezervy pro budoucí rekultivace. Miliardové sumy místo toho odcházely na zahraniční účty. Stopy podivných transakcí vedou k firmám v takzvaných daňových rájích.
Redaktorka Hospodářských novin Zuzana Kubátová mluví o případu Mostecké uhelné společnosti v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„Zmizelo například přes 10 miliard z fondu, který byl určen na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí. Tyto peníze byly manažery částečně použity na nákup podniku. Pohybovaly se po různých švýcarských a světových účtech. Proto se tím zabývá i švýcarská prokuratura,“ vysvětlil Spurný.
„Podle dostupných informací se tito lidé dopustili několika finančních machinací, především se ve švýcarských tiskových zprávách mluví o praní špinavých peněz, což je velmi závažný ekonomický přečin. A potom ještě o dalších doplňujících trestných činech. Je tam mezi tím padělání listin a podobně,“ řekla redaktorka Hospodářských novin Zuzana Kubátová.
Vyšetřování se podle ní odehrává ve dvou liniích – švýcarské a české.
Analytik serveru Motejlek.com Miroslav Motejlek mluví o případu Mostecké uhelné ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
„K tomu, aby tahle záležitost byla došetřena, aby tam Česká republika uznala, že ty skutky se skutečně staly, že skutečně ty peníze, které byly ve Švýcarsku uloženy, pocházejí z trestné činnosti, to znamená z incestního převzetí firmy za její vlastní peníze, aby toto bylo uznáno za přečin, skutečně by k tomu musela být politická vůle. A nedokážu v této chvíli vyhodnotit, jestli po těch letech, kdy politici jasně dávali najevo, že jim to nevadí a že to nepovažují za nic nezákonného, tak je otázka, jestli dneska je nějaká změna a budou se na to dívat jinak,“ uvedla Zuzana Kubátová.
„Pokud česká strana nedojde k závěru, že skutečně utrpěla nějakou škodu a že se stal nějaký podvod, nějaká machinace, zpronevěra, nějaký zdrojový trestný čin, z kterého by se vygenerovaly peníze, které se potom ve Švýcarsku údajně podle Švýcarů praly, tak nebudou schopni dotáhnout ten případ do konce ani Švýcaři, protože jim chybí začátek,“ doplnila.